17.8 C
Скопје
05:47 - 30 јуни, 2022

Економист: Виена е „најпријатниот“ град за живеење во светот

Австрискиот главен град награден за стабилноста, за едукативната и медицинската понуда и за квалитетот на инфраструктурата. Втор е Копенхаген, а трет Цирих.

Кој е најпријатниот град на светот? Според англискиот неделник „Економист“, круната ѝ припаѓа на Виена, главниот град на Австрија. Водечкото место веќе го имаше во 2018 и 2019 година, а оваа година, по трет пат, го добива подиумот на овој светски индекс подготвен од Economist Intelligence Unit, единицата за истражување и анализа поврзана со познатиот лондонски неделник.

Виена е првиот град на ранг-листата и му го грабна приматот на Окленд (Нов Зеленад), кој загуби 33 места поради санитарните јазли. Експертите ја наградија стабилноста на австрискиот главен град, срцето на Централна Европа: неговата образовна и медицинска понуда, како и квалитетот на инфраструктурата со максимална оценка 100 од 100.

Европа во голема мера доминира на листата во првите десет со шест градови, вклучувајќи ги Копенхаген и Цирих, кои се веднаш зад Виена и Женева.

Канада е претставена со три града: Калгари (3-то место), Ванкувер (5-то) и Торонто (8-мо).

Париз е на деветнаесеттото место, 23 места погоре во споредба со 2021 година. Брисел се појавува на дваесет и четвртото место, веднаш зад Монтреал (23). Лондон заврши на 33. место додека Барселона е на 35. место, осум места пред Мадрид (43.).

Украинскиот главен град Киев не беше вклучен оваа година поради тековната руска инвазија. Во меѓувреме, руските Москва и Санкт Петербург паднаа во рангирањето поради „зголемената нестабилност, цензурата, наметнувањето западни санкции и корпорациите кои ги повлекуваат своите операции од земјата“.

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Славчо Попоски најавува нестабилност со пороен дожд

Еспресо
Се вчитува....