18.8 C
Скопје
15:34 - 3 март, 2024

Денес го славиме Свети Игнатиј, еве што (не) треба да правите

Првата слава во Новата година е Свети Игнатиј, познат како Богоносец.

Денешниот ден е посветен на свeшт. мч. Игнатиј Бoгoнoсeц, познат како Богоносец, кој бил ученик на Јован Крстител.

Познат е и како Игнатиј Антиохиски, а интересно е што го добил прекарот „Богоносец“ затоа што Исус Христос го држел во раце кога бил дете.

Според народните верувања, денес се избегнуваат тешки работни задачи, особено кај жените. Свети Игнатиј се слави и како слава, а се верува дека тој носи благосостојба и заштита на домаќинството и домот. Свети Игнатиј е значаен верски празник кој се одбележува со различни обичаи и ритуали. Неговата храброст и вера оставија длабока трага во историјата и верувањата, а денес неговата слава се слави низ православниот свет.

Се врува дека денес овој светец му се јавува на секој што во неволја ќе го повика на помош.

Според народните верувања се верува и дека тоа што го правите денес, ќе го правите и цела година.

Слични објави

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо

Достоинствено: Како Бресквица го прифати поразот на Беовизија

еспресо

Астропрогноза за недела, 3 март: За Лавовите трошоци, за Биковите убаво изненадување

еспресо

Теја Дора ќе ја претставува Србија на Евровизија: Бресквица ја освои публиката

еспресо
Се вчитува....