ВИДЕО |„Христос се раѓат, на светот радост“: Божиќна песна во изведба на „Љубојна“

Здружението „Бадникови поворки“ со помош од Бигорскиот манастир и овие божиќни празници објави божиќен спот. Песната е во изведба на групата „Љубојна“, а видеозаписот за ново-возобновената божиќна песна (каланда) „Христос се раѓат, на светот радост“ е снимен во прекрасните предели на Галичник и во манастирските одаи на Бигорскиот манастир.

Оваа музичка творба потекнува од широките балкански простори од времето на Ромејското Царство, Византија и се пеела меѓу мијачкото население, заради што и сегашната верзија е отпеана токму на познатиот мијачки дијалект. Нејзиниот народен мелос, пак, е карактеристичен за нашите простори, како и за богатата традиција која сме ја сочувале како наследници на ромејската култура и духовност.

Слушнете како звучи.

Слични објави

Кардашијан го облекла најтесниот фустан досега, а поради една работа сите гледале во нејзините нозе (ФОТО)

Еспресо

ФОТО | Тијана Дапчевиќ: Во 1997 година немаше фотошоп, но се живееше без стрес!

Васко Спасоски

Рита Ора во топла прегратка на принцот Хари

Igor

Откажана големата турнеја на Влатко Лозаноски во САД и Канада

Васко Спасоски

Дејвид Бекам се облече како Елтон Џон и ги воодушеви фановите (ФОТО)

Igor

ФОТО| Луна Џогани и Марко го украсија домот: Пред фановите покажаа како изгледа нивното празнично царство

Еспресо

Остави Коментар

Осумнаесет + 3 =

Слични објави

Симон Трчевски ни испрати порака и запеа песна од Тоше Проески (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ким и Канjе ја продаваат својата куќа! (ФОТО)

Igor

Ќе се шокирате кога ќе видите што ѝ забранува Дејвид Бекам на Викторија Бекам! (ФОТО)

Васко Спасоски

Станија „бомбардира“ на Инстаграм со провокативни фотки (ФОТО)

Васко Спасоски

Кристина Мандарина ги покажа огромните гради – „За големи формати“ (ФОТО)

Еспресо

Прв исповед на Гоца Шаулиќ, сопругата на Шабан Шаулиќ: Таа последна слика ми остана замрзната во спомените… (ФОТО)

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian