13.8 C
Скопје
20:03 - 23 април, 2024

Училиштето криело, родителите очајни: Слоба Радановиќ упаднал на час, викал, се заканувал и навредувал деца

Дел од родителите на учениците од четврто одделение во основното училиште „Милена Павловиќ Барили“ во село Вишњичка бања тврдат дека момче од тоа одделение и неговиот очув, фолк пејачот Слободан Слоба Радановиќ „го тероризираат целото одделение“.

Тие наведуваат дека училиштето со месеци прикривало разни инциденти, но дека последниот инцидент бил капката што ја прелила чашата. Имено, тие истакнуваат дека пејачот ненајавено влетал во класот на својот посинок и им викал, навредувал и им се заканувал на децата, велејќи им дека никој не смее да го допира неговото дете, пренесува „Нова“.

„Сè се случи на 27 март, кога очувот на момчето влета во одделението и ги исплаши децата со своето арогантно однесување, па дури и ги расплака. Очувот влегол во училиштето и му рекол на портирот дека учителката му се јавила и дека доаѓа да си го земе синот. Никој не го идентификувал, апсолутно никој, а практика е портирот постојано да ти бара лична карта и да те праша каде ќе одиш. Затоа, не е толку лесно да се влезе во училиштето. Но, изгледа тој човек може да го направи тоа“, вели мајката на ученикот кој учи во посинокот на Радановиќ.

Таа додава дека децата им рекле на родителите дека пејачот им упаднал во класот и дека бил груб и дрзок кон нив.

„Децата рекоа дека бил црвен во лицето, лут, им се впуштил во лице и им рекол: „Ако некој му каже нешто на мојот Лука ќе заврши вака“, се фалел и пцуел. Ги игнорирал и молбите на наставничката да си замине, се расправал со децата. Девојчињата беа исплашени, наставничката се тресеше, некои деца плачеа од страв“, објаснува таа.

Момчето наводно му се јавило на очувот бидејќи тој ден се тепал со други момчиња.

„Децата, но и наставничката ни кажаа дека тој ден за време на часот повторно почнала тепачка меѓу децата, навреди и пцовки меѓу четири момчиња, меѓу кои и тоа момче. Во тој момент, кога се изнервирал, ја замолил учителката да оди во тоалет. Но наместо во тоалет, тој отишол во кабинетот за спорт да си го земе мобилниот и му се јавил на Слоба да им покаже на сите кој е и да се подготви (самото дете се пофалило подоцна, демонстрирајќи ја својата сила) и набргу Слоба упаднал во одделението“, вели таа.

Загрижената мајка посочува дека посинокот на Радановиќ е проблематично дете, и дека поради неговото однесување бил префрлен во ова училиште на крајот од второто одделение.

„Ова дете имало проблеми и во минатото училиште, барем така рекоа неговите родители, односно мајка му на првата родителска средба на која присуствуваше. Оттогаш никој не ги видел, ниту таткото, ниту мајката не дошле во училиштето три години. Зошто неговиот очув воопшто доаѓа на училиште, кога детето има родители? За жал, детето е секогаш среде некои проблеми. Ова се известува до надлежните во училиштето, реагираат сите родители, освен семејството на момчето. Од нивна страна нема соработка. Во исто време, момчето два месеци не доаѓа на час, а на другарите од групата им праќа пораки дека престојува на Малдиви, покажува како патува низ светот, а потоа доаѓа во училишниот двор и се смее кај другарите бидејќи не оди на час. И самите знаете колку е тешко денес да му оправдате нешто на детето. а, нив, очигледно им успева“, вели загрижената мајка.

Според оваа мајка, наставничката била присутна цело време и била многу потресена од немилиот настан.

Меѓутоа, два и пол дена подоцна, тврди оваа мајка, имала „поинаков тон“.

„Тоа уште повеќе нè разочара и нè поттикна да ургираме. Ја следевме нивната процедура, но не добивме ништо. Училишната управа смета дека безбедноста на децата не е загрозена бидејќи господинот кој влегол во училницата е добро познато лице. изјавила дека не е толку страшно, децата слушаат викање и пцуење, а наставничката можела да ги сноси последиците бидејќи, кога излегла од училницата со арогантниот очув, ги оставила децата две минути сами, а според процедурата, таа не требаше да го направи тоа. А потоа за се го обвинија домарот или портирот, за жал. Ќе ни биде жал ако тој беше колатерална жртва, и ќе биде“.

Слични објави

(Видео) „Дува силен ветар, ама…“: Се огласи Никола Роквиќ од патот кон Грција

Еспресо

(Фото) Први фотографии на Раста од болница: Раперот задржан поради големи болки

еспресо

(Фото) Пријател објави приватна фотографија на Дарко Лазиќ и Катарина: Вака не сме ги виделе

Еспресо

Раста итно примен во болница

Еспресо

(Видео+фото) Ќеркичката на Никола Роквиќ плаче додека се збогува со својот татко кој тргна пеш за Грција на пат долг 1.150 километри

Еспресо

(Фото) Марко „Дај побрзај“ стана татко: Се родија близнаците Вања и Веда

Еспресо
Се вчитува....