Серијата „Sløborn“ го предвиде ковид-19 пред една година

Серијата „Sløborn“ е снимена минатата година додека Европа и остатокот од светот сè уште не беа погодени од пандемијата.

Кога на северот на Кина ќе биде откриена болест од типот на птичји грип, која потекнува од гулаби, луѓето што живеат на идиличниот остров во Северното Море за тоа воопшто не размислуваат.

Но, еден ден, морето исфрла на островот едрилица на која се наоѓале мумифицираните тела на британски пар. Подоцна се покажало дека тие го донеле вирусот со себе.

IMDB

Звучи како заплет инспириран од ковид-19, но, всушност, „Sløborn“, ТВ-серија во германско-данска копродукција е снимена лани додека Европа и остатокот од светот сè уште не беа погодени од пандемијата, а во Германија се емитувала минатата недела, пишува „Гардијан“.

Исто сценарио

Серијата, чиј наслов во превод значи „Бавно согорување“, но воедно е и името на островот, зборува за тоа како животот на истоимениот измислен остров паѓа во хаос и уништување кога ќе завладее вирусот. На островјаните им се советува да носат маски за лице и да вежбаат физичка дистанца. Се воведуваат правила за карантин, а теориите на заговор изобилуваат извори за избувнувањето на епидемијата.

IMDB

Творците на серијата ја опишаа како „постапокалиптичен катастрофален трилер преточен во модерен еп“, кој истражува „што се случува со модерните луѓе кога се распаѓа тенкиот лак на нашата цивилизација“.

Емитувањето за малку ќе се откажело откако шефовите на ТВ-куќата ЗДФ изразиле загриженост дека на гледачите можеби ќе им изгледа како премногу реална.

– Прашањето беше дали можеме да бараме од нашата публика серијата да ја гледа токму сега – им рекол писателот и режисер Кристијан Алварт на новинарите пред емитувањето.

IMDB

Алварт, кој се консултирал со вирусолози и персонал за брза помош, за да открие како Германија се подготвува за смртоносната пандемија, рекол дека бил инспириран од мислата дека катастрофи „главно се случуваат на друго место“ и се прашувал како би било ако нешто такво се случи поблиску до дома.

Бев зачуден дека постојано во медиумите слушаме за катастрофите во светот, но обично нашиот живот и понатаму се одвива нормално – рекол тој.

Кога Германија заврши во карантин, серијата била во постпродукција.

– Се наежив при помислата на она што го снимавме лани – рекол Алварт.

IMDB

Ја исмејувале

Германските ТВ критичари ја исмевале серијата што била снимена на крајот на 2019 година на германскиот источнофризиски остров Норденеј и полското крајбрежно одморалиште Сопот.

„Не многу суптилно“, беше пресудата на „Шпигел“ реферирајќи се на прикажување на еден од симптомите на болеста: крвавење од очите.

IMDB

Други пишувале дека серијата „би можела да се доживее како филм на хорор и катастрофи, доколку во последните неколку месеци немаше постојано потсетување на вистинските вести“.

„Ди Цајт“ ја опишува серијата како „претпазлива серија за коронавирусот, фикциска кулиса на нашата реалност во последните месеци“.

IMDB

Погледнете го трејлерот за серијата:

 

Слични објави

Кој е ЏОКЕРОТ, поради кого плаче цел свет: Претешкиот живот на Хоакин Феникс

Igor

Претставата прекината: На Сергеј Трифуновиќ му се слоши на сцената

Еспресо

Џејсон Момоа го нападнаа поради тоа што и го прави на мечката: „Тоа е злоставување“ (ВИДЕО)

Igor

Продолжението на „Игра на тронови“ ќе започне да се прикажува во 2022 година!

Еспресо

Мет Дејмон во Србија ќе го снима филмот „Зараза 2“?

Еспресо

Стари филмови кои се идеални да ги погледнете со своите деца додека сте во карантин! (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

15 − 6 =

Слични објави

Џејмс Камерон го претстави концептот, но никој не се возбуди поради продолжението на „Аватар“

Еспресо

Трамп со потсмев за оскаровецот „Паразит”: Имаме доволно проблеми со Јужна Кореја, a тие им даваат награда за најдобар филм (ВИДЕО)

Еспресо

Филмови кои не треба да ги пропуштите: Ова се најдобрите драми на Нетфликс (ВИДЕО)

Еспресо

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: „Паразит“ е екстремно реалистична драма со која може да се идентификува секој гледач (ВИДЕО)

Еспресо

ОСКАРИ: Единствениот глумец кој одбил Оскар, знаете ли кој и зошто?

Еспресо

Следниот агент 007 нема да биде жена: Може да биде било која боја, но ќе биде машко!

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian