19.9 C
Скопје
19:19 - 18 мај, 2022

Таа била ПРВАТА СТАРЛЕТА НА ЈУГОСЛАВИЈА: Го завела Кевин Костнер, а им го поматила разумот на многу моќни мажи

Младата девојка од малото село Лукавац кај Тузла, Дијана Беќировиќ станала светска ѕвезда што направила интервјуа со двајца папи, познати спортисти и политичари, го завела Ал Пачино, а како што вели, не и одолеал ниту Горан Бреговиќ. Таа се сеќава и дека Ники Лауда се тепал поради неа, дека Род Стјуарт и Кевин Костнер и се „пуштале“ и дека разговарала со папата Павле Втори иако била „пијана и во мини сукња“.

facebook

Својата манекенска кариера ја започнала на 14 години, а во осумдесеттите важела за секс бомба на поранешна Југославија. Оваа Босанка направила импресивна меѓународна кариера работејќи како новинарка. Своевремено се фотографирала за магазинот „Старт“, како и за познатиот „Плејбој“, а за неа велеле дека е првата југословенска старлета.

Ќе остане запаметена и како новинарката што го направила последното интервју со познатиот возач на Формула 1, Аиртон Сена. На 1 мај 1994 година, Бразилецот загина во сообраќајна несреќа за време на трката во Сан Марино, а Дијана два дена претходно му правела интервју.

Дијана со Хју Хефнер/Instagram

„Го прашав зошто се крсти пред да влезе во автомобилот и дали знае што значи тоа. Многу луѓе не знаат зошто се крстат. Сена имаше одлични одговори бидејќи го истражувал тоа, тој не беше површен. Второто прашање беше „Што мислиш кога возиш 300 километри на час?“ па „Дали веруваш во живот после смртта?“ На тоа најдолго се задржавме. Тој имаше голема мисија на овој свет. Мислам дека неговата смрт почна да ја буди совеста на луѓето. Тој беше многу ранлив“, се присети таа.

Дијана со Жељко Бебек/Instagram

Како што вели, Арнолд Шварценегер отворено и се „пуштал“, а еднаш изјавила дека ја обвиниле за распадот на „Бјело дугме“.

„Живеев во Милано и се дружев со Владо Правдиќ, клавијатуристот на „Бјело дугме“. Тој беше вљубен во мене, но потоа се појави Горан Бреговиќ, а кога тој нешто сака, тоа го добива. Така се скараа двајцата членови на бендот. А дали Горан ме украде од Владо? Па, да“, рече таа во една прилика.

Дијана со Арман Асанте/Instagram

Дијана денес има 59 години и веќе подолго време живее во Лос Анџелес.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Diana Niven (@diananiven)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Diana Niven (@diananiven)

Слични објави

Славчо Попоски прогнозира: Многу топло, до 35 степени, проверете кога!

Ј.К.Д

Амбер Херд стисната во ќош од адвокатката на Џони Деп: Овие две важни прашања ја откриваат лагата на глумицата

Еспресо

Три работи кои им пречат на кучињата, а ние упорно ги правиме

М. Р.

Љубовта ќе им цвета во јуни: Ова се највљубените и најсаканите хороскопски знаци на почетокот на летото

Еспресо

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо
Се вчитува....