Како Пикасо го насликал плакатот за „Битката на Неретва“ и колку му платиле за тоа?

„Битката на Неретва“ е еден од најамбициозните филмови на поранешна Југославија. Најголемите sвезди на светот во тоа време, Јул Бринер, Франко Неро и големиот Орсон Велс им се придружија на актерските легенди во регионот, а постерот за филмот го нацртал Пабло Пикасо.

Profimedia

Филмот Битката на Неретва се смета за најдобар и најскап филм кој е снимен во Југославија. Постигна голем меѓународен успех, освои бројни награди и беше номиниран за Оскар.

На Пабло Пикасо му било понудено да го изработи постерот за филмот.

Откако го изгледал филмот и ги проучил настаните, Пикасо потврдил дека ќе го направи плакатот, но и дека ќе земе дел од неговата слика Сабињанка, а побарал само бојата на плакатот да биде црвена.

Кога Пикасо го прифатил предлогот филмската екипа се нашла во паника бидејќи морале да смислат како да му платат на Пикасо.

За среќа познатиот уметник не барал никаков хонорар, единствено што побарал биле 12 одбрани шишиња вино од тогашна Југославија.

На премиерата на филмот што се одржала на 29 ноември 1969 година, на отворањето на Центарот за култура и спорт „Скендерија“ во Сараево, покрај Тито и филмската екипа наводно присуствувале Софија Лорен и Омар Шариф.

Instagram
Instagram
Instagram

 

Слични објави

Вил Смит од шега го снимал прегледот! Докторите му откриле опасна работа во стомакот! (ВИДЕО)

Igor

Омилениот глумец од „Лудите седумдесетти“ обвинет за силување на три жени: Му се заканува казна од 45 години!

Еспресо

Роберт де Ниро ќе прими награда за животно дело!

Igor

Се што е потребно за живот го сместиле во 25 квадрати: Од камп приколка направиле вистински рај за уживање и релаксација! (ВИДЕО)

Еспресо

Облечете се како Брижит Макрон: Лежерно но сепак ефектно! (ФОТО)

Еспресо

Славниот дизајнер на црвениот тепих прошетал во преголемо одело и ЦРВЕНИ ШТИКЛИ (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

единаесет − седум =

Слични објави

Неверојатно откритие – Дете пронашло плоча стара 3.500 години

Еспресо

Филмови кои не треба да ги пропуштите: Ова се најдобрите драми на Нетфликс (ВИДЕО)

Еспресо

Познат евровизиски коментатор прогнозира ГОЛЕМ УСПЕХ за Тамара на Евровизија

Igor

Поради овие РАПЕРИШТА – фраеришта ќе го славите животот!

Igor

Почина sвездата на „Easy Rider“ Питер Фонда

Igor

Ќе ве полазат морници од емоција: Мајка и син од Австралија ја пеат „Мајко“ на Лозано! (ВИДЕО)

Васко Спасоски