ИДЕЈА: Ако не сакате да готвите голи, обидете се со следниве природни афродизијаци

Бидејќи готвењето без облека од различни причини не е препорачливо, можете да ги користите следниве природни афродизијаци.

Авокадо

Авокадото содржи големи количини витамин Е, кој му помага на телото во производство на хормоните тестостерон, прогестерон и естроген.

Школки

Освен што го зголемуваат нивото на цинк во вашиот организам, истражувањата покажале дека школките содржат аминокиселини кои го активираат излачувањето на половите хормони.

Чоколадо

Темното чоколадо помага во зголемување на допаминот, клучен невротрансмитер во нашиот мозок, кој е заслужен за перцепирање на задоволството.

Чили пиперчиња

Чили пиперчињата го стимулираат излачувањето на ендорфинот поради кој ќе бидете многу добро расположени, а исто така го зголемуваат и пулсот што може да предизвика чувство на возбудување.

Банани

Бананите можат да го зголемат излачувањето на тестостеронот, а богати се со калиум и со витамин Е кои ќе го подигнат нивото на енергијата и издрќливоста.

Кафе

Кофеинот ги забрзува отчукувањата на срцето и циркулацијата, што може да донесе до зголемена возбуда.

Лубеница

Розевата боја на ова овошје е резултат на високот ниво на ликопен, за кој се претпоставува дека ги опушта крвните садови и ја подобрува циркулацијата.

Шлаг

Кога станува збор за шлагот, не постојат научни причини, но сепак тој се вбројува во оваа листа.

Слични објави

(ФОТОГАЛЕРИЈА) НЕВЕРОЈАТНА УБАВИНА ВО ЖЕЛЕЗНИЦА: Дворот на Митко и Снежана не може да се опише со зборови!

Ј.К.Д

БИЛИ АЈЛИШ ОТКРИВА: Луѓето се плашат од големи гради, изгубив многу следбеници поради нив

Еспресо

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРОГНОЗИРА: Драстични промени, доаѓа вистинско лето!

Ј.К.Д

ПРИРОДЕН РЕЦЕПТ: Мед и лук за подобар имунитет

Еспресо

ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

И. Т.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 24 СЕПТЕМВРИ: Некои разговори можат да придвижат нови интереси

И. Т.
Се вчитува....