7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

АФЕРАТА НА ПРИНЦЕЗАТА ДИЈАНА: Поради врска рипнала од балкон во снег

Принцезата Дијана еднаш побегнала од безбедносниот тим кој ја чувал скокајќи од балконот на хотелската соба во длабокиот снег и така се стрчала кон својата скриена љубов, пренесува „DailyMail“.

Живот со телохранители

Животот бил непредвидлив за телохранителите и обезбедувањето на принцот Чарлс и принцезата Дијана кога нивниот брак почнал да се распаѓа, бидејќи двајцата биле во врска надвор од бракот.

Кога Чарлс го возел својот Астон Мартин затоа што бил во посета на Камилa секогаш бил придружуван од полицискиот телохранител Колин Триминг. Кога Дијана, од друга страна, го посетувала својот љубовник Џејмс Хјуит, нејзиниот телохранител спиел на софата на приземје додека парот бил горе.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Royal Family (@theroyalfamily)

Првично додека се среќавала со Хјуит во Девон, Дијана барала да ја однесат кај него во текот на викендот, а потоа исчезнувала. Нејзината служба за обезбедување била лојална и дискретна, но и ужасната, бидејќи знаеле дека ако нешто ѝ се случи „главата ќе им летне“. За среќа, Хјуит бил поразумен од принцезата Дијана и соработувал со телохранителите.

Наметливите медиуми дополнително ги влошија љубовните врски на Чарлс и Дијана. Тие имаа свои „кртови“ меѓу персоналот на Бакингемската палата.

Затоа, не е чудо што и Чарлс и Дијана станале многу таинствени и понекогаш ја загрозувале сопствената безбедност. Дијана била екстремна во тоа. Дури и кога била на почетокот на бракот со принцот, таа повремено предизвикувала паника меѓу телохранителите кога сфатиле дека оди сама на шопинг, скриена само зад нејзините очила за сонце.

Таа се откажа од полициската заштита

Откако таа и Чарлс раскинаа, таа продолжила со несовесно однесување. Во австриското одморалиште Лех, таа избегала од тимот што ја чувал скокајќи од балконот на нејзината хотелска соба на првиот кат во длабокиот снег во текот на ноќта, а потоа се прошетала. Дијана по ова се откажала од полициската заштита.

Некое време подоцна, таа искрено разговарала со полицаецот Дејвид Мајнел, кој ја водел единицата што ги надгледувала сите ВИП личности во Велика Британија.

Таа објаснила дека „иако имала многу непријатели“, имала и „многу пријатели на високи позиции“ кои ѝ пренесувале важно знаење, па често ги испрашувала за тоа што се случува и поставувала прашања. Преку нив дознала дека пет лица од една организација ги следеле нејзините секојдневни активности и ги прислушувале нејзините телефонски разговори.

Дијана се плашела од „тајната држава“ и нејзините „мрачни сили“, но одбила полициска заштита. Експертите веруваат дека можеби немаше да умре во сообраќајна несреќа во подвозникот „Pont de l’Alma“ доколку беше под заштита бидејќи професионално ќе беше згрижена.

Повеќето членови на кралското семејство се нашле во опасни ситуации низ годините, иако трагедиите како смрттна на принцезата Дијана, за среќа, биле ретки.

Слични објави

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Снег и на пониските места, еве кога!

Ј.К.Д

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.
Се вчитува....