10.8 C
Скопје
10:57 - 10 декември, 2022

Маск затвори цела канцеларија на Твитер во Брисел, претставниците на ЕУ преплашени

Илон Маск ги исплаши претставниците на ЕУ со затворање на една од канцелариите на Твитер во Белгија.

Twitter распушти една од европските канцеларии на социјалната мрежа, лоцирана во Брисел. Според весникот „Фајненшл тајмс“, тоа ги исплашило претставниците на ЕУ – тие се плашат од неуспехот на услугата да се усогласи со безбедноста во сајбер просторот за корисниците од ЕУ.

Според Фајненшл Тајмс, највисокото раководство на белгиската канцеларија ја напуштило компанијата на почетокот на ноември за време на големите финансиски кратења. Други вработени ја напуштиле социјалната мрежа минатата недела, вклучително и шефовите на дигиталната политика за Твитер во Европа, Јулија Мозер и Дарио Ла Наса.

„Загрижена сум за отпуштањата на значителен број вработени на Твитер во Европа. Се надевам дека Твитер целосно ќе го почитува законодавството на ЕУ и ќе продолжи да ги исполнува своите претходни обврски“, рече Вера Јурова, заменик-шеф на Европската комисија за вредности и транспарентност.

 

Слични објави

Што да (не) правите на денот на св. мч. Јакoв Пeрсијанeц: „Сите молитви денес ќе бидат одговорени“

Еспресо

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо
Се вчитува....