7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

Како да се справите со депресијата и со анксиозноста: Поминувајте повеќе време правејќи го она што ве тера да заборавите на грижите

Древниот грчки метод на лекување на депресија и анксиозност е заснован на питагорејскиот начин на живот. Овој животен стил вклучува развој на здрави навики, правилна исхрана, редовно вежбање и развој на сопствениот ум.

Старите Грци верувале дека е неоходно секој ден да се грижите за своето тело и ум. Денес депресијата и анксиозноста станаа едни од најсериозните здравствени проблеми на човештвото, а еве како Грците ја лекувале депресијата:

Исхрана
Внесување во исхраната намирници богати со омега 3 масни киселини: ореви, маслиново масло, лосос, чиа семе, лен. Неодамнешните истражувања потврдиле дека овие масни киселини делуваат и како невропротективна супстанција.

Редовно вежбање
Древните Грци го вежбале умот, но и телото. Практикувале вежбање во природа, но и активен начин на живот.

Сончева светлина
Ова е еден од главните елементи на античката грчка медицина за депресија. Ако внимателно размислиме ќе сфатиме дека ретко излегуваме на сонце. Седиме на работните места под вештачко осветлување, зависни од електричните уреди. Овој вид осветлување негативно влијае на сонот, а со самото тоа и на здравјето.

Опуштање
Почесто правете го она што ве одделува од негативните чувства. Старите Грци сфатиле дека задоволството е во опуштањето. Поминувајте повеќе време правејќи го она што ве тера да заборавите на грижите. Дозволете си да бидете слободни, среќни, креативни.

Слични објави

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

И. Т.
Се вчитува....