14.8 C
Скопје
10:43 - 2 јуни, 2023

Попоски предупредува на циклон во Македонија: Невреме и дождови, еве кога

– Под влијание на циклонска активност со центар над Медитеранот, и на влажна и нестабилна воздушна маса, од денес па во текот на целата недела времето во Македонија ќе биде многу променливо и нестабилно со повремени локални врнежи од дожд.

Од пладневните часови ќе биде и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со обилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и со услови за појава на град. Токму поради ваквата метеоролошка состојба АПЕЛИРАМЕ граѓаните да бидат ПРЕТПАЗЛИВИ.

Локално во текот на седмицата ќе наврне ЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог (над 50 л/м2). Постои опасност од локални поплавувања.

И во Скопскиот регион понатаму ќе има почеста појава на нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а можна е и појава на НЕВРЕМЕ.

Температурите остануваат без промени и на многу места истите ќе се искачуваат над 20 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели температурата ќе се искачува и над 25 степени – вели метеопрогнозерот Славчо Попоски.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Слични објави

(Фото) Јорданскиот принц Хусеин се ожени со убава архитектка од Саудиска Арабија: Гламурна свадба со 1.700 вип гости

Еспресо

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо

(Фото) Сопругата на Брус Вилис им се обрати на фановите во име на семејството: „Продолжуваме да веруваме и никогаш нема да изгубиме надеж“

Еспресо
Се вчитува....