14.8 C
Скопје
07:50 - 26 септември, 2023

(Видео) Поранешната министерка што ја вознемири Европа поради танцот со Путин се пресели во Русија

Поранешната австриска министерка за надворешни работи, Карин Кнајсел, која е блиска до рускиот претседател Владимир Путин, се преселила во Санкт Петербург заедно со нејзините пони коњчиња, кои биле донесени со руски воен авион, објави Гардијан.

Во 2018 година, кога беше министерка за надворешни работи на Австрија, Кнајсел се најде на насловните страни на светските медиуми кога го покани Путин на свадбата, каде што танцуваше со него што предизвика остри критики, само неколку месеци откако некои земји од Европската унија, со исклучок на Австрија, протераа голем број руски дипломати како одговор на нападот со нервен агенс врз Сергеј Скрипал.

Кнајсел ја напушти владата следната година.

Како што пишува Гардијан, Кнајсел е позната како многу контроверзна личност во својата земја.

Таа се пресели во Франција во септември 2020 година и стана гостин колумнист за Rush Today.

Во јуни, Кнejсел го отвори Центарот Горки, тинк-тенк на Универзитетот во Санкт Петербург кој работи под нејзино раководство.

Во 2021 година, таа се приклучи на одборот на директори на рускиот нафтен гигант Роснефт, а поднесе оставка во мај 2022 година, откако Европскиот парламент усвои резолуција со која се заканува санкции против Европејците кои сè уште се во одборите на големите руски компании.

Слични објави

Јелена Карлеуша ја нападна колешката Пријовиќ и „Ѕвездите на Гранд“: „Тие се треш, а јас одам напред!“

Еспресо

Астро прогноза за вторник, 26 септември

Еспресо

Европската комисија донесе забрана – американската Букинг и шведската е-Травели не може да се спојат, ќе рипнат цените во хотелите

еспресо

(Видео) Српската пејачка Душица Грабовиќ се лизна додека снимаше спот, за малку ќе завршеше во болница

еспресо

Ветеринарите водат битка да ја спасат повредената и изгладнета лавица пронајдена близу Суботица

еспресо

(Видео) Ѕвездата на Гранд Славица Ангелова ја испеа својата прва песна „Руже и крв“

еспресо
Се вчитува....