14.8 C
Скопје
09:35 - 2 јуни, 2023

На Евровизија ѝ се заканува блокада – Русија забранува ЛГБТ пропаганда

Рускиот регулатор Роскомнадзор може да го блокира емитувањето на Евровизија 2023 доколку на натпреварот биде забележана пропаганда на нетрадиционални сексуални односи, потврди во вторникот ТАСС.

Изборот за песна на Евровизија 2023 година ќе се одржи во мај во Ливерпул.

„Руското законодавство забранува промовирање на нетрадиционални сексуални односи во медиумите и на Интернет. За ширење на вакви материјали, законот предвидува ограничување на пристапот до ресурсите на информации, како и административна одговорност според член 6.21 од Кодексот за административни прекршоци на Руската Федерација“, соопшти прес-службата на Роскомнадзор, одговарајќи на прашањето дали тие што ќе ја емитуваат Евровизија 2023 можат да бидат блокирани доколку на натпреварот се забележи ЛГБТ пропаганда.

Претходно, руската влада одобри измени на правилата за работа на Единствениот регистар на забранети информации на Роскомнадзор.

Сега, ЛГБТ пропагандата, како и информациите кои промовираат педофилија или промена на полот, станаа основа за впишување на сајтови во регистарот.

Слични објави

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо

(Фото) Сопругата на Брус Вилис им се обрати на фановите во име на семејството: „Продолжуваме да веруваме и никогаш нема да изгубиме надеж“

Еспресо

(Фото) Тоа мора да е Ирина Шајк – Леонардо ди Каприо ужива на Сардинија

еспресо
Се вчитува....