18.8 C
Скопје
20:01 - 5 октомври, 2022

(Фото) „Солидарност со Сана“ Марин: Финките објавуваат видеа на социјалните мрежи на кои дивеат како премиерката

Иницијативата на жените од Финска по нападите врз Марин по објавувањето на видеа снимени за време на приватна забава.

Не стивнува полемиката против финската премиерка Сана Марин, откако на социјалните мрежи се прошири видео на кое таа танцува и се забавува за време на приватна забава. Но, сепак, покрај критиките, се множат и зборовите за поддршка и одбрана на премиерката на Финска, Марин.

Девојки и жени од Финска и од Данска во последните неколку часа на своите социјални профили објавуваат видеа од танцување и забава, исто како премиерката Марин. А финската премиерка е означена во различните објави придружени со натпис: „Солидарност со Сана“.

Иницијативата е родена спонтано, во која жените го бараат своето право да се забавуваат и да имаат живот дури и надвор од работа, во обид да ги отстранат половите и генерациските предрасуди, со оглед на младата возраст на 36-годишната премиерка.

Како одговор на различните обвинувања што пристигнаа на нејзина „адреса“ по објавувањето на видеото, Марин рече: „Се надевам дека во 2022 година ќе се смета за прифатливо дури и луѓето кои имаат функции и кои одлучуваат да поминат една вечер на релаксација, пеење и танцување. Накратко, се надевам дека и ние можеме да се сметаме за луѓе “.

 

Слични објави

Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик: Децата ни се спремни да го бранат јазикот колку што ние им даваме лични примери

Јасмина Кантарџиева Димков

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо

Која е и што ја прави посебна Бони Габриел, новата Мис на Америка која влезе во историјата?

Еспресо
Се вчитува....