-0.2 C
Скопје
04:47 - 30 март, 2023

(Фото) Андреа Ботез, шахистка и генијалка со заносен изглед: Со убавината ги збунува противниците

Важи за најубава шахистка во светот, има коефициент на интелигенција над 160, дипломирала меѓународни односи, а станала прва жена претседателка на шаховскиот клуб „Станфорд“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Andrea Botez (@itsandreabotez)

Во светот на спортот има бројни убави жени, но моментно една од најпопуларните убавици меѓу спортистките е 20 годишната канадско-американска шахистка Андреа Ботез. Андреа повеќе личи на супермодел отколку на професионална шахистка, но сепак е шампионка во својот спорт и има повеќе од половина милион следбеници на социјалните мрежи.

Почнала да игра шах како од шестгодишна возраст под менторство на татко ѝ, а со текот на годините станало јасно дека е исклучително талентирана за оваа игра за која не е потребна сила на мускулите, туку на умот. Всушност, таа влегла во светот на шахот по примерот на нејзината постара сестра Александра, која зад себе има шест титули на државна шампионка и ја носи титулата ФИДЕ-мајстор на Меѓународната шаховска федерација.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Andrea Botez (@itsandreabotez)

Од друга страна, Андреа со само 13 години стана женски шампион на Британска Колумбија во шах. Во декември 2022 година, убавицата играше партија шах со велемајсторката Дина Беленкаја, а „битката“ преку стриминг ја следеа над 300.000 луѓе. Андреа го загуби тој натпревар со шах-мат.
Инаку, покрај класичниот шах, Андреа се испроба и во шаховски бокс, посебна дисциплина која комбинира елементи на боречки вештини со шах. Тоа е дисциплина во која натпреварувачите започнуваат со трчање и триминутен бокс, а потоа играат триминутна партија шах.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Andrea Botez (@itsandreabotez)

Андреа е посебна и по тоа што има широки интереси. Во 2017 дипломирала на меѓународни односи и станала прва жена претседателка на шаховскиот клуб „Станфорд“. Коефицентот на интелигенција ѝ е над 160, а ја сметаат за генијалка со заносен изглед.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Andrea Botez (@itsandreabotez)

Слични објави

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо

Попоски најавува убави сончеви денови, еве кои

Еспресо

Месечен хороскоп за април: Љубов за Близнаците, убави можности за Девиците, голема победа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....