24.8 C
Скопје
14:59 - 6 јуни, 2023

Часовникот на Хитлер продаден на аукција за нешто повеќе од милион долари

Не недостигаа протести од еврејските здруженија кои ја критикуваа аукцијата дури и пред продажбата на часовникот д страна на аукциската куќа Александар Хисторикал аукшн.

Повеќе од милион долари за часовник што му припаѓал на Адолф Хитлер: тоа е цената од наддавањето на аукција во Мериленд, САД, јавува Би-Би-Си онлајн.

Златниот часовник, продаден на анонимен купувач за 1 милион и 100 илјади долари, има реверзибилно куќиште, изгравиран орел и свастика.

Не недостигаа протести од еврејските здруженија кои ја критикуваа аукцијата дури и пред продажбата на наследството од страна на „Александар Хисторикал аукшн“ во државата Мериленд. Сепак, аукциската куќа, која продавала и други нацистички предмети во минатото, објаснила за германските медиуми дека нејзината цел била да се зачува историјата и дека повеќето од продадените предмети се чуваат во приватни колекции или се донирани на музеите на „Холокаустот“.

Наводно, часовникот му бил даден на Хитлер од нацистичката партија во 1933 година, годината на неговото доаѓање на власт во Германија. Во мај 1945 година бил преземен од француски војник во поранешната алпска резиденција на Хитлер во Берхтесгаден, само четири дена по самоубиството на диктаторот, и часовникот така останал во сопственост на семејството на војникот со децении.

Слични објави

Дуа Липа во одбрана на родна Албанија против британскиот министер: „Тоа што го кажа е малоумно“

Еспресо

(Видео) Жалосно, Мајкл Џеј Фокс падна на бина, за среќа ударот се ублажи од тросед: Снимка која ќе ве расплаче

Еспресо

(Видео) Тејлор Свифт на концерт голтна бубачка: Видеото собра стотици илјади прегледи

Еспресо

Ќе си ги исполнат соништата: Три хороскопски знаци ги чека вртоглав успех многу наскоро

Еспресо

Датум на магично огледало 6.06: Како да го промените животот за еден ден и да ја испратите желбата до Универзумот

Еспресо

(Видео) Шакира и Хамилтон не се разделуваат, по вечерата „уловени“ на забава во диско: „Маска“ им е друштвото на Нејмар и Мбапе

Еспресо
Се вчитува....