3.8 C
Скопје
16:53 - 5 декември, 2023

(Фото) Се самоуби познат британски актер и гангстер: По него настана ликот кој светот го обожаваше

Дејв Кантри, англиски актер и самопрогласен „гангстер“, почина на 65-годишна возраст. Според пишувањата на медиумите, тој го загубил животот пукајќи во себе во својот дом, во кој брзо пристигнала лондонската полиција и со брзата помош можела само да констатира смрт.

„Никој од неговото семејство не е уапсен“, е наведено во официјалното соопштено.

Дејв Кортни се гордееше со своите наводни врски со познати англиски криминалци, како што се Реџи Креј и Лени Меклин, а зборуваше дека бил повеќепати бил застрелан, избоден, дека му го одгризнале носот и дека морал да „убие за да остане жив“.

 


Својот дом го нарекувал „замокот Камелот“ и сакал насекаде да има симболи и слики од него на кои е претставен како витез.

Сепак, во реалниот свет пред да почне да се занимава со глума, тој бил далеку и од витез и од гангстер како оние од филмовите. Бил ситен криминалец, кој учествувал во наплата на долгови, физички напади, бил гонет силеџија затоа што пред 10 години ја претепал својата девојка, а тврдел дека учествувал и во убиства. Во својата книга тој напиша дека е прогласен за невин во 19 одделни судења.

Англиската јавност го запозна и како автор на шест книги, а глумеше и продуцираше свој филм. Тој глумеше во филмовите „Six Band Trap“ на Мик Мекарти, „Clubbing to Death“ од Ли Филипс и „The Dead Sleep Easy“ од Ли Демарбр.

Многумина ќе го паметат и по тоа што беше инспирација за познатиот лик на екс-фудбалерот Вини Џонс, „Големиот Крис“ во филмот „Lock, Stock and Two Smoking Barrels“ во режија и сценарио на Гај Ричи. Вини Џонс пред тоа беше познат фудбалер на Вимблдон, а на теренот беше груб како и во филмот.


Тој филм е прогласен за најдобра британска комедија за таа година во 1998 година, а иако Гај Ричи подоцна направи и дела како „Snatch“ (2000) и „Шерлок Холмс“ (2009), многу луѓе го препознаваат четвртина век подоцна токму поради „Lock, Stock and Two Smoking Barrels“.

 

 

Слични објави

(Видео) По концертот на Александра Пријовиќ во Загреб сите паѓаа како покосени

Еспресо

Џулија Робертс се огласи за смртта на Метју Пери: Доживеале голема љубов, а еве што кажа за трагедијата

Еспресо

(Видео) Александра Пријовиќ не издржа пред крајот на концертот: Мора ли секоја вечер да плачам?

Еспресо

Почина поранешниот клавијатурист на „Бијело дугме“ Владо Правдиќ

Еспресо

Почина позната порно-ѕвезда: Спиела со повеќе од 80.000 мажи, дечкото ѝ починал пред две недели

Еспресо

(Фото) Шокантно ослабната! Опра Винфри конечно ги победи килограмите: Неверојатно витка во тесен фустан ги освои сите аплаузи

Еспресо
Се вчитува....