13.8 C
Скопје
07:03 - 26 септември, 2023

„Среќен сум што одбив некои улоги“ – Џон Траволта требало да глуми во „Форест Гамп“, среќата му се насмеа на Том Хенкс

Оскаровецот Форест Гамп за малку ќе го играл Џон Траволта, но како што пишуваат американските медиуми, актерот одбил поради улогата на Винсент Вега во култниот филм Pulp Fiction, во режија на Квентин Тарантино.

Двата филма беа премиерно прикажани во 1994 година и станаа хитови кај критичарите и публиката, но Форест Гамп помина малку подобро. Форест Гамп освои дури шест Оскари, вклучувајќи и еден за најдобар актер за Том Хенкс, додека Pulp Fiction освои еден Оскар. Том Хенкс исто така заработи рекордни 70 милиони долари за својата улога, што ја прави една од најплатените улоги на сите времиња.

Ова не е единствениот пат Траволта да одбие улога што му припаднала на Хенкс. Меѓу позначајните улоги за кои Траволта бил прв избор била улогата во романтичната комедија Splash од 1984 година и блокбастерот Аполо 13, кој беше објавен една година по „Hellfire“.

Но, Траволта открива дека не жали за пропуштените прилики.

„Ако не прифатев нешто на што работеше Том Хенкс, тоа значи дека работев на нешто друго што беше исто толку интересно или забавно“, рече Траволта.

„Среќен сум што одбив некои улоги затоа што им помогнаа на други да ја изградат својата кариера“, додаде актерот.

Слични објави

Астро прогноза за вторник, 26 септември

Еспресо

Европската комисија донесе забрана – американската Букинг и шведската е-Травели не може да се спојат, ќе рипнат цените во хотелите

еспресо

(Видео) Српската пејачка Душица Грабовиќ се лизна додека снимаше спот, за малку ќе завршеше во болница

еспресо

Ветеринарите водат битка да ја спасат повредената и изгладнета лавица пронајдена близу Суботица

еспресо

(Видео) Ѕвездата на Гранд Славица Ангелова ја испеа својата прва песна „Руже и крв“

еспресо

Ашер ќе го води шоуто на полувремето на „Супербол 2024“

Еспресо
Се вчитува....