18.8 C
Скопје
13:18 - 1 април, 2023

Режисерот на „Титаник“ откри колку Ди Каприо бил арогантен на снимањето – за малку ќе ја изгубел главната улога

Леонардо ди Каприо е еден од најомилените актери во светот – „нема лош филм“, но за малку немаше да сними еден од неговите најпознати филмови „бидејќи глумел арогантна ѕвезда“.

Приказната за најголемата поморска трагедија, потонувањето на Титаник, ја раскажа режисерот Џејмс Камерон во 1997 година. Носители на приказната беа Кејт Винслет и Леонардо ди Каприо. Ди Каприо веќе беше „име во Холивуд“, а неговото ангажирање изгледаше како полн погодок за продуцентите. Сепак, режисерот не сакал само така да му дозволи да го глуми легендарниот Џек.

Во интервју за магазинот „GQ“, Камерон откри дека Леонардо за малку немало да ја добие улогата. Причината – ароганција!

Режисерот откри дека веќе ја нашол „својата Роуз“, британската актерка Кејт Винслет, која еден ден дошла во студио да го прочита текстот со Ди Каприо, за да види дали главните ликови од епската приказна „имаат хемија“.

„Леонардо влегува, ја запознава Кејт и му велам да чита“, вели режисерот и продолжува: „Лео потоа вели: Да читам? Јас не читам“, мислејќи на фактот дека тој не оди на аудиции, туку едноставно добива улоги.

Камерон открива дека во истата секунда се изнервирал и му рекол на Леонардо:

„Слушај, не сакам да зафркнам ваков филм ако згрешам во бирањето на актери!“.

„Едвај се согласи да чита, цело време беше одбивен, полн со негативна енергија, не изнервира сите, а потоа викнав „акција“. Во истата секунда сè исчезна и тој стана Џек. Тогаш знаев дека ќе биде крал на светот“.

Слични објави

(Фото) Брена кралица на роденденската забава на синот: Еве како помина прославата до зора

Еспресо

(Фото) Бритни Спирс секси танцува во Мексико со маж кој не ѝ е сопругот: Еве со кого ужива пејачката на одмор

Еспресо

(Видео) Ѓоковиќ почести момче со сто евра, неговиот гест предизвика полемики: „Малку е, требал стан во Белград да му купи…“

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 1 април

Еспресо

(Фото) Сите зборуваат за случајот Гвинет Палтроу: Како актерката ја користеше облеката за да победи на суд

Еспресо

Нешто непријатно се случува: Два хороскопски знаци ќе плачат овој викенд

Еспресо
Се вчитува....