23.8 C
Скопје
11:25 - 2 јуни, 2023

Можеше ли моќната Меркел да го спречи Путин?

Поранешната германска канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека сакала да свика разговори меѓу Европа и рускиот претседател, Владимир Путин, во годината пред воениот напад на Украина, но дека немала начин да влијае на рускиот лидер на крајот на својот мандат.

Меркел изјави за „Шпигел“ дека таа и францускиот претседател, Емануел Макрон, планирале да организираат независен формат за разговорите на Путин со Европскиот совет во 2021 година последното лето од нејзиниот мандат.

„Но, јас веќе немав сила да го туркам процесот бидејќи сите знаеја: таа заминува наесен“, изјави поранешната канцеларка.

Таа се повлече од политиката по 16 години на власт во Германија по изборите во септември 2021 година и откога во декември му ги предаде овластувањата на Олаф Шолц од Социјалдемократскиот сојуз.

Сеќавајќи се на својата последна посета на Москва во август 2021 година, Меркел, која течно зборува руски, изјави за „Шпигел“:

„Чувството беше јасно – во однос на политичката моќ, вие сте готови. За Путин, важна е само моќта“.

Коментирајќи го своето заминување од политичката сцена, таа вели: „дојде време за нов пристап“ бидејќи нејзината влада не постигнала напредок не само во Украина, туку и кога станува збор за конфликтите во Молдавија, Грузија, Сирија и во Либија.

Слични објави

(Фото) Презгодната битолчанка со заслужена титула: Матеа Христовска е Мис најдобро тело на World Next Top Model 2023

Еспресо

(Фото) Јорданскиот принц Хусеин се ожени со убава архитектка од Саудиска Арабија: Гламурна свадба со 1.700 вип гости

Еспресо

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо
Се вчитува....