10.8 C
Скопје
10:44 - 10 декември, 2022

Можеше ли моќната Меркел да го спречи Путин?

Поранешната германска канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека сакала да свика разговори меѓу Европа и рускиот претседател, Владимир Путин, во годината пред воениот напад на Украина, но дека немала начин да влијае на рускиот лидер на крајот на својот мандат.

Меркел изјави за „Шпигел“ дека таа и францускиот претседател, Емануел Макрон, планирале да организираат независен формат за разговорите на Путин со Европскиот совет во 2021 година последното лето од нејзиниот мандат.

„Но, јас веќе немав сила да го туркам процесот бидејќи сите знаеја: таа заминува наесен“, изјави поранешната канцеларка.

Таа се повлече од политиката по 16 години на власт во Германија по изборите во септември 2021 година и откога во декември му ги предаде овластувањата на Олаф Шолц од Социјалдемократскиот сојуз.

Сеќавајќи се на својата последна посета на Москва во август 2021 година, Меркел, која течно зборува руски, изјави за „Шпигел“:

„Чувството беше јасно – во однос на политичката моќ, вие сте готови. За Путин, важна е само моќта“.

Коментирајќи го своето заминување од политичката сцена, таа вели: „дојде време за нов пристап“ бидејќи нејзината влада не постигнала напредок не само во Украина, туку и кога станува збор за конфликтите во Молдавија, Грузија, Сирија и во Либија.

Слични објави

Што да (не) правите на денот на св. мч. Јакoв Пeрсијанeц: „Сите молитви денес ќе бидат одговорени“

Еспресо

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо
Се вчитува....