24.8 C
Скопје
14:06 - 13 август, 2022

По женкарот Борис, доаѓа ли жена премиер на Англија? Од шест кандидати во трката, четири се жени!

Ако на фотелјата од која стана Џонсон седне „сукња“, Велика Британија ќе стане рекордер во жени на водечки државни позиции.

Можностите сега станаа речиси сигурни, со оглед на развојот на „трката“ за наследување на фотелјата на Борис Џонсон. Прашањето е само: дали тоа ќе биде Пени Мордон или Лиз Трас? Во моментов, изненадувачки фаворит да стане премиер на Велика Британија е Пени Мордоунт, министерка за надворешна трговија и поранешна министерка за одбрана која, од речиси непозната, беше катапултирана на врвот на преференциите на обложувалниците за само неколку дена. Сите анкети покажуваат дека на гласачкото ливче таа лесно би го победила поранешниот шеф на државната каса, Риши Сунак, кој за многумина е фаворит.

Пени Мордоунт

Деновиве се водат „прелиминарните кругови“ во рамките на конзервативната пратеничка група. Во трката остануваат шест кандидати (од кои четири се жени): покрај Сунак и Мордаунт, министерката за надворешни работи Лиз Трас, потсекретарката Кеми Баденох, државната обвинителка Суела Браверман и шефот на Комисијата за надворешни работи Том Тугендат.

Кеми Баденох

На крајот ќе останат двајца финалисти, кои ќе одат на гласање меѓу 200.000 членови на партијата. Сунак, кој е на врвот на преференциите на пратеничката група, сигурно ќе стигне до финалето, но дали таму ќе биде претркан од Мордаунт, која е моментно многу популарен меѓу членовите.
Другото сценарио, подеднакво веројатно, според англиските медиуми, е дека Трас, моментално трета во поредокот, ќе се соочи во финалната трка со Сунак на гласачкото ливче. Гласините велат дека дури и во овој случај, жената ќе го победи мажот зашто и таа е посакана меѓу партиските членови од поранешниот министер за финансии.

Пени Мордоунт беше поддржувач на Брегзит од самиот почеток и има карактер кој на некој начин потсетува на оној на Џонсон, таа учествуваше во реалното британско шоу за познати личности „Сплеш“ и стана позната по надреалниот говор во парламентот, кога зборувајќи за благосостојбата на живината безброј пати го изговари зборот петел (што значи и петел како живина, но на англиски има и вулгарна конотација „петел“). Нејзината вистинска слабост е во тоа што е премногу прогресивна за социјалните прашања, на пример, таа е шампионка за правата на ЛГБТ (нејзиниот брат е геј) и поради оваа причина неодамна мораше да ублажи некои од нејзините отворени позиции.

Суела Браверман

„Пороботизирана“ и понезгодна е Лиз Трас, која ја сметаат за наследничка на челичната дама Тачер, и интервенционистка во надворешната политика: беше фотографирана како вози тенк, а во неодамнешното интервју за „Кориере дела сера“ се повика на Нирнберг како начин на судење за Владимир Путин. Како Џонсон, таа изгледа најспособна да го пресретне народното гласачко тело што Борис веќе го оттргна од лабуристите. Зашто кога конзервативците ќе треба да го направат својот избор, ќе размислуваат пред сè на некој ќе може да се угледа на триумфите на Џонсон, но поштедувајќи ги од низата гафови и скандали.

Лиз Трас

Дали здолништата и штиклите ќе влезат во Даунинг стрит? Многу веројатно. И тоа ќе биде трет пат, по Маргарет Тачер и Тереза ​​Меј: рекорд што ќе ја стави Велика Британија на исто ниво со Финска, Молдавија и Нов Зеланд, кои сепак се мали земји. Кулоарите шепотат дека прекинот со ерата на Џонсон ќе биде повеќе стил отколку суштина. Cherchez la femmе…

Слични објави

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо
Се вчитува....