Шакира ги продаде правата за сите свои песни: „Hips Don’t Lie” и „Whenever, Wherever” сега му припаѓаат на друг

Шакира е една од последните во низа музичари кои ги продадоа авторските права на своите остварувања, и тоа за мултимилионски суми.

Сите свои 145 песни, вклучувајќи ги и хитовите „Hips Don’t Lie“, „Whenever, Wherever“ и „She Wolf“, таа ги продаде на „Hipgnosis Song“ фондот, кој неодамна ја откупи и музиката на Блонди и Нил Јанг.

Да се потсетиме, ова се песните кои Шакира ја направија латино пејачка со најголем број на продадени албуми – повеќе од 80 милиони ширум светот.

Компанијата „Hipgnosis Song“ не сакаше да открие колкава сума и исплатиле на Шакира за сите нејзини песни, но обично во тие случаи му се дава еквивален на тоа што обично уметникот би го заработил во првите 15 години.

Фото: Јутјуб

А со данокот кој нема да мора да го плати, проценките се дека таа одеднаш добила пари кои инаку во делови требала да ги добива во наредните 25 години за авторските права на своите песни.

На музичарите ваквите договори им овозможуваат моментална финансиска сигурност, додека „Hipgnosis Song“ кој отсега ги поседува овие песни, веројатно се надева дека ќе профитира од новите стриминг сервиси на кои овие песни ќе се најдат, од дозволи за употреба во филмови и серии, реклами, кавери и настапи од страна на други уметници.

Слични објави

КАРЛЕУША ЈА МОЛИ СОРАЈА, ТАА ИГНОРИРА: Демантирај дека си се гледала со Душко!

Igor

ФОТО | Џастин Бибер јавно се тестираше од ковид -19: Каков е резултатот?

Слободен печат

Кетлин Џенер: Не се откажав од машкоста, само засекогаш ја пензионирав (ФОТО)

Igor

Карлеуша цела во бело, а градите „кипат“ од сите страни! (ФОТО)

Igor

Некогашниот секс-симбол поради операциите и болеста го смени личниот опис! (ФОТО)

Igor

Лејди Ди морала да стои и да се фотографира, а Меган од сето тоа ќе биде поштедена

Igor

Остави Коментар

18 − седум =

Слични објави

Цеца на снаата Богдана ќе и подари драгоценост која таа ја добила од мајката на Аркан (ФОТО)

Igor

„Ти благодариме за оваа поза“: Кајли Џенер позира гола, мажите полудеа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова видео ќе го разберат само тие што имаат ќерка: Андреј од ДНК во љубовен танц со неговата Јана!

Васко Спасоски

„Ме тераше да носам фустани од жена му“: Џенифер Анистон го нарече свиња сексуалниот предатор од Холивуд (ФОТО)

Igor

ВИДЕО: Стефан Лазаров во главниот град на шоубизнисот на Балканот: Зошто не е вака во Македонија?

Васко Спасоски

Како ладен туш: Ештон Качер и Мила Кунис открија се за разводот (ВИДЕО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian