Писмото на Пеле за Марадона: Те сакам Диего, еден ден на небото ќе играме во ист тим

Легендарниот бразилски фудбалер, Едсон Арантес до Насименто Пеле, напиша емотивно писмо посветено на Диего Марадона, седум дена по смртта на аргетинскиот волшебник со топката. Насловот на писмото е „Те сакам, Диего“.

„Денеска поминаа седум дена откако си замина. Многу луѓе целиот живот сакаа да не споредуваат. Беше гениј кој го маѓепса светот, волшебник со топката во нозете. Вистинска легенда. Но, пред се, за мене секогаш ќе бидеш одличен пријател со уште поголемо срце.

Денеска знам дека светот би бил многу подобар кога би можеле помалку да се споредуваме и да почнеме повеќе да се воодушевуваме. Сакам да кажам дека си неспоредлив.

Твојот пат го одбележа искреност, и на свој единствен и посебен начин не научи дека мораме многу почесто да сакаме и да кажуваме „те сакам“.
Твоето брзо заминување не ми дозволи лично да ти кажам, па едноставно ќе ти напишам: Те сакам, Диего.

Ти благодарам многу за нашето патување мој голем пријателу. Еден ден, на небото ќе играме во ист тим. И тоа ќе биде прв пат триумфално да ги кренам рацете во воздух, а причината да не биде прослава на гол. Тоа ќе биде оти конечно повторно ќе можам да те прегрнам“, напиша Пеле.

EPA/Canal Trece/HO

Слични објави

Популарниот актер од „Јужни ветар“ ќе стане татко!

Васко Спасоски

По 23 часа дневно се во ќелии без трошка светлина, буквално еден до друг: Поглед кон еден од најозлогласените затвори во светот (ФОТО)

Слободен Печат

Во знак на револт – Македонските „Анонимуси“ го урнаа официјалниот сајт на Дуа Липа

Еспресо

Со солзавец и водени топови против демонстрантите: Жестока пресметка во Прага (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Адвокатот на Џорџ Флојд: Има докази дека убиството е извршено со умисла

ВИДЕО | Иранската Анџелина Џоли ослободена од затвор: Сѐ е фотошоп, откриен нејзиниот вистински изглед

Еспресо

Остави Коментар

шест − четири =

Слични објави

Чилеанка дојде до генијална идеја како да го продава својот мед па го нарече „Мел Гибсон“ – Актерот подготви тужба

Еспресо

Изборите поминаа, се очекува отворањето на стационарот „Лајка“

Во Турција го најдоа виновникот за коронавирусот – хомосексуалците

Слободен Печат

Филипче: Сметам дека направивме прилично успешен модел на борба со вирусот, ова е борба во која учестуваат сите граѓани (ВИДЕО)

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Филипче: Во овој момент нема потреба од други дополнителни рестрикции (ВИДЕО)

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian