10.8 C
Скопје
10:04 - 10 декември, 2022

Жените направија револуција во Ватикан – папата Франциск е маѓепсан од една жена, која е таа?

папа франсис

Папата Франциск денеска изјави дека жените кои тој ги назначи во Ватикан докажале дека можат да бидат подобри администратори од мажите и дека има премногу машки шовинизам во Римокатоличката црква и во општеството воопшто.

Папата ова го изјави на прес-конференција, која ја одржа во авионот при враќањето во Рим од четиридневното патување во Бахреин, пренесе Ројтерс.

„Забележав дека секогаш кога на една жена и се доделува одговорна позиција во Ватикан, работите се подобруваат“ – рече тој.

Папата Франциск одби да одговори на прашање за жените кои ги водат протестите во Иран.

Тој ја спомена сестра Рафаела Петрини, заменик-гувернерот на Ватикан, која всушност е најмоќната жена во Ватикан, задолжена за околу 2.000 вработени.

„Работите се сменија на подобро“, рече тој, мислејќи на менаџерските способности на Петрини, кој беше назначен минатата година.

Папата го наведе и влијанието на петте жени што ги назначи во одделот што ги надгледуваат финансиите на Ватикан.

„Тоа е револуција бидејќи жените знаат да го најдат вистинскиот пат за напредок“ – рече тој.

Папата Франциск го осуди машкиот шовинизам, признавајќи дека сè уште е присутен премногу ширум светот, вклучително и во неговата родна Аргентина.

„Жените се подарок. Бог не го создал човекот, а потоа не му дал кученце да си игра. Тој ги создаде мажот и жената“ – рече тој.

Папата истакна дека општеството кое не е способно да им дозволи на жените да имаат поодговорни улоги, не оди напред.

Слични објави

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо
Се вчитува....