17.8 C
Скопје
01:09 - 27 септември, 2023

Познат моден бренд повлече производ од пазарот во Србија, има премногу олово

Српските медиуми објавија дека на веб странцата Систем за предупредување за небезбедни производи (NEPRO) на Министерствотото за трговија на Србија има известување дека нараквица со перли и затворач на H&M е повлечена од пазарот поради хемиски ризик, т.е. содржат премногу олово.

Поточно, нараквиците содржат ниво на олово кое ги надминува дозволените вредности пропишани со регулативата REACH.

Нараквица со мониста од брендот H&M со ID: PN 1163609 O/N 498512, 433537, 498564, 433538, 482859. Производот се продаваше во машкиот оддел во продавниците за малопродажба на H&M од 28.12.28. до 11.07.2023 година.

„Оловото е супстанца која претставува ризик по здравјето на луѓето и животните, а е опасна и за животната средина. Исто така, нивоата на изложеност може да предизвикаат штета и на луѓето, на животните и на животната средина“, се вели на веб-страницата на НЕПРО.

Слични објави

„Многу сум среќна што можам да се поврзам со овој рај на земјата“-Џорџина го честита националниот ден на Саудиска Арабија

еспресо

(Видео) Тејлор Свифт го прошета новиот дечко, новинарот што ги сними остана без зборови

еспресо

ЕУ го повика Илон Маск да ги почитува законите, неговата социјална мрежа е најголемиот извор на лажни вести

еспресо

На Шакира ѝ се заканува затворска казна до осум години, затаила над 14 милиони евра данок

еспресо

Шокантно видео: Малечко дете си игра со огромен питон

Еспресо

Ново истражување за пристап кон воспитување: Децата во Јапонија се најсреќни

Еспресо
Се вчитува....