23.8 C
Скопје
08:51 - 24 јуни, 2024

Иван Босиљчиќ објасни зошто станал голем верник: Драматичен настан спасен од „божја интервенција“

Глумецот Иван Босиљчиќ е еден од оние уметници кои кога разговараат со претставниците на медиумите се обидува да ја стави својата професија во преден план, а за приватноста зборува со резерва.

Сепак, познато е дека е роден и израснат во Ужице, дека е во долг и среќен брак со пејачката Јелена Томашевиќ, дека е татко на Нина.

Иван Босиљчиќ одвреме-навреме го „враќа филмот“ во минатото и се потсетува на некои настани непознати за јавноста, но за него важни, од кои некои го обликувале како личност.

Не е тајна дека популарниот актер е голем верник, а зборуваше за ситуацијата која го насочила кон Бога и го поттикнала да гледа на животот со други очи, како што раскажа во една емисија.

– На академијата влегов во 1997 година. Тоа лето, додека се подготвував да одам во Нови Сад, Народниот театар во Ужице ме ангажираше да глумам во претстава. Ја игравме на врвот на стариот град, до кој, како што знае секој кој бил таму, тешко е да се стигне – се присети Иван.

Претставата беше успешно изведена, а потоа актерите, меѓу кои и 15 млади статисти, заминаа со автобус.

– Таа вечер нашиот мал автобус полета во провалија – рече Иван Босиљчиќ, присетувајќи се на најтрауматичниот настан во неговиот живот.

– На некој чудесен начин, исто како во филмовите, автобусот застана на работ од карпата, под која течеше река. Меѓутоа, за разлика од филм, каде во тие моменти се слушаат пискотници и врескања, тука имаше една тајна. Се нишавме како на клацкалка, додека пред нас се менуваа сликите река-град-небо, па повторно.

Среќа во несреќа беше што возачот бил мирен и храбар.

– Рече: Јас ќе излезам последен. И така беше. А ние еден по еден отидовме до вратата и скокнавме што подалеку од автобусот. Знаевме дека тоа е нашата единствена шанса да преживееме.

Како што изјави Иван во разговорот со Беба Драгиќ, тоа било потфат каде секој го покажува својот карактер и каква личност е.

– Подоцна, кога дојдов дома, дознав дека е Голема Богородица. Оттогаш тој празник го сметам за мој втор роденден.

Тоа што се помина без жртви беше Божја интервенција – заклучи Иван Босиљчиќ.

Слични објави

(Фото) Џенифер Лопез на одмор во Италија, но без Бен Афлек: Згодна и не е сама!

еспресо

Среќна недела: Три хороскопски знаци кои ќе имаат среќа во новата недела

еспресо

Нови шокантни детали за смртта на Метју Пери: Полицијата испитува славна жена под сомнеж за поврзаност со случајот

еспресо

(Фото) Се огласи Јелена Карлеуша во екот на разводот со Душко: „Не можат да се купат три работи во животот, а тоа се…“

еспресо

(Фото) Средба на принцот Вилијам со Тејлор Свифт: „Кошмар зад сцената“, еве ги деталите

еспресо

Сузана Манчиќ отворено за Карлеуша: Таа е безобразна, паметна и дрска жена, не знам ниту една нејзина песна

Еспресо
Се вчитува....