5.8 C
Скопје
05:22 - 4 март, 2024

Генијалниот Алесандро Микеле се збогува со „Гучи“ – почна со театарски костуми, а си оди како голем креатор на висока мода

Алесандро Микеле, 49-годишниот дизајнер играше фундаментална улога во создавањето на Гучи она што е денес овој бренд, изјави денеска извршниот директор на конгломератот, Франсоа-Анри Пино откако дизајнерот со светски глас се повлече од функцијата креативен директор, по речиси осум години на оваа функција.

Микеле во сиот овој период беше клучен во подемот и помогна да оживее и да се трансформира богатството на италијанската етикета на висока мода.

„Патот што Гучи и Алесандро го поминаа заедно во изминатите години е единствен и ќе остане како исклучителен момент во историјата на Гучи. Неговата страст, неговата имагинација, неговата генијалност и неговата култура го ставаат Гучи центар на сцената, каде што е неговото место“, рече Анри Пино.

Алесандро Микеле  е роден на 25 ноември 1972 година). Тој во италијанската модна луксузна куќа работеше од 2002 година. Познат по своите максималистички дизајни, Алесандро Микеле ја оживеа популарноста на Гучи, особено со естетика на Geek-Chic. Тој беше одговорен за сите колекции на Гучи и имиџот на глобалниот бренд од јануари 2015 година додека не се повлече од улогата во ноември 2022 година.

Алесандро Микеле пораснал во Рим. Неговиот татко бил техничар на Алиталија, а мајка му асистент на директор на филм. Во раните 1990-ти, Алесандро Микеле ги завршил студиите за моден дизајн на Академијата за костими и мода во Рим, каде научил да дизајнира и театарски костими и модни облеки.

Слични објави

(Фото) „Правда за Бресквица“: Протест пред српското Собрание

еспресо

(Фото) Ријана, 2.500 јадења и кодекс на облекување на девет страници: Што се знае за свадбата на индискиот милијардер Анант Амбани

еспресо

(Видео) Карлеуша му соопшти на светот кога Кристијано Роналдо оди во пензија

Еспресо

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо
Се вчитува....