Фаучи: Велика Британија не ја проучи вакцината против ковид-19 толку внимателно како САД

Британските здравствени регулатори кои ја одобрија вакцината на Фајзер против ковид-19 не ги проучувале податоците од студијата толку внимателно како што ги испитува американската Администрација за храна и лекови (ФДА) во својот преглед, тврди Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергии и заразни болести.

– Начинот на кој го прави нашата ФДА е вистински начин, рече Фаучи во интервју за Фокс Њуз.

– Навистина многу внимателно ги испитуваме податоците за да и гарантираме на американската јавност дека станува збор за безбедна и ефикасна вакцина, рече тој.

Тој изрази страв дека во спротивно „ ќе придонесат за веќе постоечко двоумење на многу луѓе дали да примат вакцина затоа што се загрижени за безбедноста или се загрижени затоа што сме почнале премногу брзо, пренесува Си Ен Ен.

Фаучи рече дека е важно за Американците да имаат позитивно чувство за потенцијалната вакцина против ковид-19.

– Имаме златен стандард за регулаторен пристап со ФДА. Велика Британија не го направи тоа толку внимателно и ги забрза работите за неколку дена, рече тој.

Фаучи, сепак, додаде дека не смета дека има големи разлики и дека многу скоро и САД ќе биде на зацртаната цел.

Слични објави

ФОТО: Внукот на премиерот Зоран Заев го прославува полнолетството

V. T.

„Џонсон&Џонсон”: Влегуваме во трета фаза на испитувања на вакцината против ковид-19

Слободен Печат

Лек против вошки го убива коронавирусот во лабораторија, ќе се тестира и на луѓе

Слободен Печат

Фајронт за бизнис балот под маски

Слободен Печат

Лана Дел Реј е непрепознатлива: Пејачката ги загрижи обожавателите!

Милена Ризовска

Откако Џиџи Хадид го покажа својот дом, твитерџиите си играат мајтап со неа, како ви се допаѓа вам?

Еспресо

Остави Коментар

пет × два =

Слични објави

Наместо во експрес лонец, владата ќе се готви со крчкање

Слободен Печат

ФОТО: Нема кој не се смее на неговите шеги: Го познавате ли момчето од фотографијата?

Васко Спасоски

ФОТО: Велат дека никогаш не ја виделе посреќна – Меланија со нетрпение чека да замине од Белата куќа

Еспресо

Што ќе се случи со вашето тело доколку секојдневно правите склекови?

Еспресо

ФОТО | Кралско патување во празничен стил: Кејт Мидлтон блескаше во стар капут и шал!

Еспресо

Пандемијата би можела да биде запрена доколку целиот свет целосно престане да се движи четири недели!

MacedonianAlbanianBulgarianSerbian