За блескаво чист дом потребни ви се само овие 3 евтини и едноставни состојки

Скапите средства за чистење не се секогаш неопходни. Понекогаш доволни се и некои работи кои веќе ги имате дома и се многу поевтини.

Сода бикарбона

Сода бикарбоната има абразивни својства кои можат да бидат од голема помош во борбата со нечистотијата на металните површини кои бара повеќе стругање. Исто така, можете да ставите малку сода во затнат одвод, а кога ќе додадете и врела вода таа ќе почне сама да работи на одзатнувањето. На крај, може да ја искористите и за чистење на прозорците. Неколку лажичиња сода помешани со малку вода можат многу ефикасно да се изборат со маснотиите и другите нечистотии кои остануваат на стаклото.

Алкохолен оцет

Нема нешто во домот што не можете да го дезинфицирате со алкохолен оцет – од штицата за сечење, преку садовите, па сè до ВЦ школката. Мешавина од него и вода во сооднос 1:2 е најевтиниот начин да се справите со маснотиите кои не сакаат да излезат од садовите во кои готвите или бигорот.

Маслиново масло

Маслиновото масло може да ги светне вашата кожа и коса, но и мебелот во домот. Ставете малку од него на крпа и искористете го како замена за скапите хемиски средства. Можете да ги пребришете сите дрвени површини од столиците и комодата, до креветот и паркетот.

Слични објави

Меланија Трамп во војнички капут: Модна класика покрај која ништо друго не ви треба (ФОТО)

Igor

Топ 3 фризури кои ќе ги носиме оваа есен (ФОТО)

Igor

Нов тренд: Венчаница-комбинезон за невести со гол задник (ФОТО)

Igor

И обложувалниците ќе заработат од Мегзит: Поголема е веројатноста дека Хари и Меган ќе се разведат отколку дека Серена ќе го освои Вимблдон

Еспресо

Шпагети од рерна со топчиња од месо – Неодолив вкус кој не се заборава! (РЕЦЕПТ)

Igor

ЗА ВОЛУМЕН НА КОСАТА: Како правилно се користат пената и сувиот шампон?

Igor

Остави Коментар

три × 2 =

Слични објави

Марија Соколоска, нутриционистка: Здраво слабеење значи намалување на половина до еден килограм неделно

Јасмина Кантарџиева Димков

СТЕ ЗНАЕЛЕ ЛИ: Зошто популарните „лубутанки“ имаат црвен ѓон?

Igor

Ви останале вишок сварени тестенини? Еве како да ги искористите…(ВИДЕО)

Igor

Бели фустани во кои ќе се заљубите: Овие 3 дами го освоија црвениот тепих во Лос Анџелес! (ФОТО)

Igor

Избегнете труење: Кое месо колку време може да стои во фрижидер и замрзнувач?

Еспресо

Ешли Грем пие кафе додека го дои своето бебе! (ФОТО)

Еспресо