Лејла Рамковска: Со јогата научив како да го насочам умот во моја полза (ФОТО)

Кога телото ќе почне да старее, а духот сè уште е млад, одличен начин да се надмине таа контрадикторност е да почнете да вежбате јога. И не само тогаш, јога можат да вежбаат сите од 7 до 77 години, а и пред и потоа.

Знаете ли зошто луѓето кои вежбаат јога се младолики? Еве што вели Лејла Рамковска, инструкторка по јога за „Женски печат“:

– Со самото тоа што се ослободуваме од стрес, дишеме квалитетно и се полниме со добро расположение. Од аспект на пози, голем дел од праксата е во вид на отпор на гравитацијата со што се задржува тонусoт на кожата и спречуваме виснување на тонусот, како на кожата така и на мускулите.

Јогата ни дава виталност и енергија, поголема снага, стекнување флексибилност што значи младост, тонирани мускули, а ни обезбедува и заштита од повреди. И тоа се само дел од бенефитите од вежбањето.

– Преку јогата научив како да го насочам умот да работи во моја полза, за мое добро и здравје, на какви мисли им правам простор, да препознаам што е во моја штета и да го елиминирам. До нас е дали и колку ќе дозволиме лошите мисли да преовладаат. Сè е до тоа каде си го насочуваме вниманието.

Но како почнала да вежба Лејла јога и зошто?

– Пред 4-5 години, по физикални терапии на вратот. Немав сила и нула флексибилност. Никогаш пред мојата 30-та година не сум ни пробала да застанам на глава или слично. Почнав со многу едноставни движења и пози, секое застанување на мат го правев без преоптоварување колку време треба да трае тој ден, но со апсолутна свест и фокус. Развивањето си дојде природно со тек на време. Најголем ефект има кога имаш континуитет. Подобро редовно и во мали дози отколку да се превежбате еднаш, па да следува пауза од подолго време. Постојаност е клучниот збор, раскажува таа.

Вежбањето е врзано со здрав начин на исхрана за да има ефект. Па така, Лејла денот го почнува со кафе со реиши, лажица џем од црно гоџи за енергија, пие многу вода, не јаде пред 11.30 часот, а последен оброк ѝ е до 20 часот. Внесува суплементи по препорака на нутриционист. Исхраната ѝ е балансирана со поголем акцент на внес на протеини и зеленчук.

Како жена што внимава на своето здравје и изглед, Лејла ни открива како го негува лицето.

– Еднаш неделно користам маски за лице од мешавини кои знам и сама да си ги направам. Сè уште сум во фаза на експериментирање, така што подетално околу составот можеби ќе споделам понатаму.
Сепак, розата ја издвојува како најомилена состојка за нејзиното чувствително лице.

Слични објави

Сашко Коцев на Бубамара: Како да те Кики моја, како да те Фрики моја… (ФОТО)

Еспресо

Како го поминуваат времето во карантин Бела Хадид, Емили Ратајковски, Кендал Џенер… (ФОТО)

Еспресо

Атиџе и во Лос Анџелес ја покажа својата мудрост: Како што јас споделувам со пчелите, така сакам и сите луѓе да споделуваат едни со други!

Еспресо

Оваа комбинација на бои ќе биде апсолутен пролетен хит: Со нив секој стајлинг ќе изгледа скапо и префинето (ФОТО)

Еспресо

Центарот за Социјални работи поднесе кривична пријава против Северина!

Васко Спасоски

Правила: Како можете да се заштитите на плажа од коронавирусот

Еспресо

Остави Коментар

18 + десет =

Слични објави

Џејми Ли Кертис: Кирк Даглас ми го спаси животот! (ФОТО)

Еспресо

Викторија Бекам заведува на насловната на „Вог“: Голо рамо, подигнат фустан… (ФОТО)

Еспресо

Погледнете го ова ремек-дело од видеоспот: „Ана“ ги оживеа восочните фигури на „Суперхикс“ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Џорџ и Амал Клуни повеќе не живеат заедно: Не можат да се согласат поради една причина!

Еспресо

Критичарите остри за стајлингот на Селин Дион: Модата е за поигрување, ама ова е навистина премногу! (ФОТО)

Еспресо

Брз рецепт за плескавички од компири (РЕЦЕПТ)

Еспресо