Боење на косата по природен пат: Предностите од употребата на К’на

Најголемата предност на К’ната е тоа што таа е природен начин за боење на косата.

Придонесува за ефект на црвена боја која издвојува по својата блескавост, за разлика од останатите руси и потемни нијанси на вештачки бои.

К’на се добива со сушење на растението „Lawsonia inermis“ во прав.

Индија: Продажба на бои за домашна употреба и К’на за коса

Растението се одгледува во потоплите региони, поради што најчесто купуваме K’на која доаѓа од Индија.

Во некои култури со К’на се црта телото на девојките особено во период на подготовката на свадба, но нејзината најчеста примена е за боење на косата во нашиот регион.

Невеста во Индија

Поволни ефекти од К’ната за нашата коса:

  • Ја храни косата правејќи ја погуста, посјајна и еластична;
  • Oвозможува природна црвена нијанса, што е тешко да се постигне со хемиска боја;
  • Ја обновува рамнотежата на скалпот, го смирува и олеснува чешањето што се јавува како резултат на прекумерна употреба на хемиските бои;
  • Не содржи ниту половина грам амонијак, таа е целосно нетоксична и хипоалергична;
  • Брзо и ефикасно го третира првутот;
  • Формира тенок слој на површината на косата што ги чува хранливите материи и ја штити косата од надворешни влијанија;
  • Доколку претерате со К’на, косата нема да ја уништите.

Слични објави

Дневен хороскоп за 22 јуни: Во животот на некои Ваги ќе се врати поранешен партнер

Еспресо

Нема да ја препознаете: Погледнете како изгледала Цеца како матурантка! (ФОТО)

Васко Спасоски

Неодолив десерт од Јужна Америка ГО ОСВОИ СВЕТОТ: Еве како да го направите овој вкусен чоколаден колач БЕЗ БРАШНО И ШЕЌЕР

Igor

Лежерно а толку моќно – Кралицата Летиција уште еднаш им одржа модна лекција на сите! (ФОТО)

Еспресо

Викторија Лоба за влакно избегна несреќа на снимање – И фотосесиите некогаш се „опасни по живот“ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Прекумерно се потите за време на топлите денови – Еве како да го спречите тоа!

Еспресо

Остави Коментар

три × два =

Слични објави

Нејзиниот одлично обликуван задник ги излудува сите мажи ширум светот! (ФОТО)

Еспресо

Помалку заборавени, ова лето тренд: Чантите во вид на корпи

Еспресо

Месечен хороскоп за јули: Флерт, страст, нова љубов… Што ви носат ѕвездите?

Еспресо

Аксесоар без кој ниту една зима не може да пројде? Вака се носи „оверсајз“ шалот оваа сезона! (ФОТО)

Igor

Детали од дневникот на Мајкл Џексон: Стравувал дека ќе го убијат и уништат, посакувал бесмртност и 20 милиони долари неделно

Еспресо

Бременост е причината за чудниот стајлинг на Лејди Гага? Пејачката сликана во Малибу, сите се прашуваат што е со нејзиниот изглед! (ФОТО)

Еспресо