Посна погача за Бадник

Состојки

600-700 гр брашно
320 мл вода
2 лажички сол
8 гр сув квасец
1 лажица масло за премачкување

Подготовка

Измешајте го квасецот со шеќерот во 150 мл ладна млака вода и оставете го да стаса.

Брашното просејте го и додајте сол.

Замесете со квасецот и додадете го остатокот вода.

Погачата со прсти растегнете ја и ставете ја во округла тепсија.

Украсете ја и печете ја на 200 степени околу 40 минути или додека не порумени.

Откако ќе се испече, премачкајте ја со зејтин.

Слични објави

Колку долго варените јајца можат да стојат пред да се расипат?

Igor

Супервкусен колач со вишни и банани

Igor

Колаче кое е готово за 10 минути: Чајни чупавци кои им успеваат на сите!

Еспресо

Директно од кујната на баба: Меки полнети мекици

Igor

ЛЕТНО УЖИВАЊЕ: Домашен чизкејк сладолед (РЕЦЕПТ)

Igor

Брз, сочен и вкусен ручек: Направете мусака со сирење (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар