Колаче кое е готово за 10 минути: Чајни чупавци кои им успеваат на сите!

Вкусни, меки и сочни, се топат во устата, а се подготвуваат за многу кратко време.

Потребни состојки:

– 1/2 л млеко
– 5 лажици густин
– 10 лажици шеќер
– 1 ванилин шеќер
– 150 грама путер
– 1 пакување (1 кг) чајни тркалца
– 200 грама кокос

Дополнителни состојки:

– млеко за потопување
– малку рум

Подготовка:

Млекото ставете го да се вари, па додадете го густинот, шеќерот и ванилиниот шеќер најпрвин во малку ладно млеко, па додадете ги во топлото млеко и сварете ја смесата како пудинг.

Кога ќе се олади додадете и изматен путер. Чајните тркалца потопете ги во млекото со рум, со малечка лажица ставајте од филот меѓу две тркалца, затворете ги и валкајте ги во кокосот.

Повторувајте ја постапката се додека не ги потрошите намирниците.

Највкусни се кога ќе отстојат неколку часа во фрижидер или уште подобро една ноќ.

Слични објави

СОВРШЕН СПОЈ: Рецепт за џем од малини и кокос

Igor

Вашиот нов омилен оброк – Одлични палачинки со праз, сланина и спанаќ

Igor

ОМИЛЕНИОТ СОК НА НОЛЕ И ЈЕЛЕНА стана вистински хит на Инстаграм – хранлив и лесно се прави

Igor

Крем торта – задоволство за сите сетила (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Салатата со овие три главни состојки е вистински оброк за секого (РЕЦЕПТ)

Igor

Топ­чи­ња со си­рење

Igor

Остави Коментар