ГОТОВА ЗА 15 МИНУТИ: Вака се подготвува оригинална италијанска карбонара

Карбонарата приготвена по оригинален рецепт има кремаста структура и незаборавен вкус. Најважно од сè, подготовката не одзема многу време.

Потребни состојки се:

500 гр шпагети
200 гр месната сланина
2 јајца + една жолчка
Сол и бибер
Рендан пармезан

Подготовка:

Во зовриена вода ставете 10 гр сол и сипете ги шпагетите да се сварат.

Настрана на масло пропржете ја сецканата сланина. Во друг сад изматете ги јајцата и додадете ги пармезанот и зачините.

Откако парчињата сланина ќе заруменат, претурете ги шпагетите во тавата и мешајте. Врз топлите шпагети додадете ја смесата со јајца и мешајте. Важно е јајцата да останат сочни и меки. Сервирајте со пармезан.

Слични објави

Префинет италијански сладолед од кафе

Igor

ИТАЛИЈАНСКИ БРУСКЕТИ: Сите потребни состојки веќе ги имате дома (РЕЦЕПТ)

Igor

Бухтла со сирење и кајмак мека како памук

Igor

Компир во крем сос – Шпански рецепт за малку поинаква компир салата

Igor

Зошто портокалите се продаваат во црвена, а лимоните во бела мрежичка?

Igor

Ќе сакате репете: Крем-супа од праз готова за 30 минути!

Васко Спасоски

Остави Коментар