Добро размислете пред да готвите со алуминиумска фолија

Кога храната е завиткана со алуминиумска фолија и се загрева во текот на готвењето, алуминиумот што се наоѓа во фолијата завршува во храната.

Истражувачите откриле дека во некои случаи количината на алуминиум која завршува во храната го надминува сигурното ниво што го поставила Светската здравствена организација, а кое изнесува еден килограм од нашата телесна тежина.

Како што температурата, киселоста на намирниците и времето на подготовка на јадењето се зголемува, така расне и количината на алуминиум што се испушта во текот на печењето.

Добра вест е тоа што здравите луѓе можат без проблем да преработат помали количини на алуминиум. Меѓутоа, кај лицата кои имаат проблеми со бубрезите, организмот потешко се ослободува од алуминиумот, кој може да се наталожи и да предизвика големи проблеми.

Слични објави

Експертите откриваат дали треба да го миеме месото или не и каде грешиме кога го одмрзнуваме

Igor

Брз и лесен колач со чоко-лешник крем и кокос (РЕЦЕПТ)

Igor

Неодолив ролат со локум и желе (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Еспресо

Печурки во сос од бело вино (РЕЦЕПТ)

Igor

ВИДЕО | Единствениот алкохол кој срцето го сака: Еве како да подготвите совршено варено вино!

Еспресо

Рецепт за највкусниот џем од кајсии

Igor

Остави Коментар