Категорија: Гастро марифети

Гастро марифети Женски печат

Совршен пикник со 3 лесни рецепти од Катерина Шамбевска Спасеновска

Еспресо
Катерина Шамбевска Спасеновска е мајка, сопруга и една од основачите и столбовите на сајтот „Сè за храна“ (sezahrana.mk). Она што започнало како хоби, денес ѝ...
Гастро марифети Женски печат Слајдер

Гастро марифети Ајсан Есад, правничка: Поетеса во душа – поезија на трпезата

Еспресо
Ајсан Есад е правничка, поетеса во душа, а слободен уметник во кујна. Има прилично многу пасии. Хедонистка е и љубителка на животот и готвењето. Пасијата...
Гастро марифети Слајдер

Вкусете нешто поразлично: Дали сте пробале пица карбонара?

ЕСПРЕСО
Секогаш кога ќе се спомне карбонара веднаш помислуваме на превкусните шпагети. Карбонара е едно од најпознатите италијански јадења со тестенини чиј рецепт потекнува од Рим...
Гастро марифети Женски печат Слајдер

Барате место за бегство од градот? Го најдовме на 70 километри од Скопје!

Нарачајте од готвените јадења како македонска тава, селско месо, слатко грне, вкусете од домашната пита, од макалата… И дишете, изнадишете се чист воздух. За оние...
Ви Препорачуваме Гастро марифети Женски печат Слајдер

ГАЛЕРИЈА | Во етно куќа „Серменински чардак“: Откако го отворивме чардакот, заживеа селотo!

За оние кои сакаат да избегаат за викенд од градот, особено во потоплите денови што се пред нас, еве едно супер местенце. Етно куќата „Серменински...
Гастро марифети

Колаче кое е готово за 10 минути: Чајни чупавци кои им успеваат на сите!

Еспресо
Вкусни, меки и сочни, се топат во устата, а се подготвуваат за многу кратко време. Потребни состојки: – 1/2 л млеко– 5 лажици густин– 10...
Гастро марифети

Како се подготвува меринг – едноставно неодолив, но комплициран за подготовка

Еспресо
Целувките се најпознат десерт што кај нас може да се најде, а изработени се од шеќер и белки. Но, смесата од која се изработуваат во...
Гастро марифети

Уживајте во него ова попладне: Совршен зимски сладолед од само една состојка

Еспресо
Сладоледот не мора да биде забранет десерт поради кој често чувствуваме грижа на совест – постои здрава и подеднакво вкусна варијанта која лесно се подготвува...