Зимски детокс напиток од само 2 состојки: Исчистете го телото од токсини и забрзајте го метаболизмот!

Поминаа празниците, па сега е совршен период за детокс на вашето тело…

По сите празници и уживањето во поголеми количини на храна, колачи, солени и слатки задоволства, време е за детокс на организмот. Со помош на овој напиток, ќе ја поттикнете работата на метаболизмот и ќе започнете со исфрлање на токсините кои се таложеле во претходниот период.

Овој напиток се прави од само 2 состојки.

Потребно ви е:

– половина шолја ладен зелен чај
– половина лимон

Подготовка:

Исцедете го лимотот и помешајте го со зелениот чај и напитокот е подготвен.

Еве како напитокот делува на организмот:

Поради високите антиоксидативни вредности, зелениот чај, е состојка од речиси сите детокс напитоци. Поволно делува на црниот дроб, а со истражувањата е докажано дека помага во процесот на исфрлање на токсините.

Лимонот, освен што изобилува со витамин Ц е одличен и за здравјето на целото тело, тој го стимулира ослободувањето на ензимите, но бенефициите не застануваат тука. лимонот содржи и пектин кој помага во намалувањето на шеќерот во крвта.

Ериоцитрин е антиоксиданс кој се наоѓа во лимоновиот сок и лимоновата кора. Ериоцитринот во комбинација со другите активни супстанци покажа ефект при намалувањето на воспаленијата, оксидативниот стрес и оптимизацијата на нивото на шеќер во крвта.

Слични објави

Водителката Миа Костова е позитивна на Ковид – 19: Се гледаме за едно 20 дена по улици! (ФОТО)

Васко Спасоски

Документи за вакцината на Фајзер/Бионтек цел на хакерски напад

Еспресо

ФОТО 18+: Осамна сатирична восочна фигура што покажува како Доналд Трамп има секс со Мис Универзум

Васко Спасоски

Ќе ве освои на прва: Џон Леџенд со солзи во очите запеа за сопругата Криси Тајген и бебето кое го изгубија! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Ник би сакал ова да биде славење“: Вдовицата на актерот Кордеро кој почина од корона со емотивна порака

Еспресо

ВИДЕО: Стефан Лазаров во главниот град на шоубизнисот на Балканот: Зошто не е вака во Македонија?

Васко Спасоски

Остави Коментар

4 × 1 =

Слични објави

ФОТО | Монолит се појави и во Скопје, граѓаните збунети се прашуваат од каде тука!

Васко Спасоски

Станија се соблече гола, па објави фотографија на која непознат маж ја држи за рака, а како коментар напиша: „Киднапирана“ (ФОТО)

Братот на принцезата Дијана – Серијата „Круна“ е фикција, должен сум да предупредам на тоа!

Еспресо

Дневен хороскоп за 22 јуни: Во животот на некои Ваги ќе се врати поранешен партнер

Еспресо

Фото: Манекенката Катарина Ивановска се врати на старата љубов!

Васко Спасоски

Излекуваните од ковид-19 со недели тешко дишат, долго спијат…

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian