Зелен чај како замена за кафе

Оние на кои кафето не им се допаѓа, а го пијат наутро за да се расонат, можат да го заменат со зелен чај. Зелениот чај исто така содржи кофеин, како и многу микро и макроелементи кои му помагаат на човечкиот организам нормално да функционира. Зелениот чај е добар тандем со црното чоколадо. Антиоксидансите што ги содржи го намалуваат ризикот од создавање тромбови.

Оревите и сувото овошје исто така можат да го заменат кафето. Во оревите има омега 3 масни киселини благодарение на кои мозокот може побрзо и подобро да работи. Оревите во комбинација со сувото овошје помагаат во балансирање на мастите во организмот, а се и вкусна закуска.

Слични објави

7 причини зошто почесто треба да јадеме сливи

Igor

Кога треба да направите ПЦР-тест, за наодот да не биде лажно негативен?

Васко Спасоски

Домашен лек за правилна работа на штитната жлезда

Igor

7 нутриенти со кои изобилуваат портокалите

Igor

Ослабете 5 килограми за една недела со помош на диетата со супа

Igor

Четири секојдневни навики кои ни го загрозуваат здравјето

Igor

Остави Коментар

1 + 17 =

Слични објави

Намирници кои се природен извор на магнезиум

Igor

Ослабете 2 килограми за само 1 ден – Еве како…

Igor

Кажете им збогум на тетоважите во боја! ЕУ сака да забрани одредени бои поради ризиците за здравјето

Еспресо

За што сè можете да го користите медот

Igor

Како да препознаете дека некој во ваша близина е заразен со коронавирус

Еспресо

Домашен 100% природен лек за кандида

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian