За тие кои сакаат лесно да ослабат: Салата која треба да ја замени вашата вечера!

Целерот е намирница која ја обожаваат сите оние кои внимаваат што јадат, а ние ви нудиме одлична салата која треба да ја замени вашата вечера, а која всушност ќе го забрза процесот на слабеење, пред се благодарение на целерот.

Потребни состојки:

1 корен од целер, 1 кисело јаболко, 1 морков, 1 шака ореви или бадеми

Дресинг:

2 лажици сенф, 2 лажици маслиново масло, сол и бибер, сок од 1 лимон, 1 лажица мед

Подготовка:

Целерот, јаболкото и морковот изрендајте ги и измешајте ги. Направете го дресингот така што ќе ги измешате сите состојки, освен оревите, додека смесата да стане хомогена. Прелијте го преку салатата. Измешајте и додадете ги оревите.

Доколку сакате да ослабите, во исхраната мора да го додадете целерот, и тоа свежиот целер. Најдобро е да подготвувате салати кои ќе бидат замена за вашата вечера или салати кои ќе ви послужат како ужинка.

Целерот е намирница богата со влакна, исклучително одговорна за чистењето на цревата, но им се препорачува и на оние кои имаат проблем со зголемениот холестерол.

Целерот на изнемоштеното тело ќе му ги врати потребните електролити, па се препорачува и при силни тренинзи.

Целерот е богат со витамин Ц, а нутриционистите препорачуваат да се јаде и во комбинација со морков или со јаболко.

Слични објави

НИ ТРАГА ОД ГОЛЕМИОТ ЗАВОДНИК: Џерард Батлер сликан неуреден и со пивски стомак (ФОТО)

Igor

ЈА ОБОЖАВАВМЕ ФИБИ, но актерката поради тоа добила сериозно здравствено нарушување

Igor

Нова вкусна идеја за ова попладне – Направете го овој шарен колач (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Наоми Кемпбел сама и гола во подземна железница во Њујорк (ФОТО)

Еспресо

Рики Мартин и Енрике Инглезијас ги израдуваа фановите! (ФОТО)

Еспресо

Почина писателката Тања Урошевиќ

Еспресо

Остави Коментар

Шестнаесет − дванаесет =

Слични објави

Како ЏЕНИ ОД БРОНКС стана една од најплатените ѕвезди на денешницата? (ВИДЕО)

Igor

Лила Филиповска го покажа мачето (ФОТО)

Igor

Потресна приказна за рок легендата: Последните часови од животот на Милан Младеновиќ

Igor

Дознајте кои се трите клучни секс-зборови

Igor

Снаата на Сали Бериша се појави во секси издание со црвено бикини (ФОТО)

Igor

Зошто Никола Тесла умрел во сиромаштија и во долгови?

Слободен печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian