За да се бори телото со коронавирусот, потребно е да ги внесувате овие витамини!

Лекарите ширум светот, меѓу кои и руските доктори, дошле до заклучок дека телото може успешно да му се спротивстави на коронавирусот ако ги има овие витамини.

Па така, за да го зајакнете телото и да го подготвите за новиот бран на пандемијата, пијте ги овие витамини…

Витамин Ц – два пати дневно. Во тешки случаи (при болничко лечење), витамин Ц се дава интравенски.

Витамин Д3 секој ден. Без доволна количина на овој елемент во траги, имунолошкиот систем не може нормално да функционира.

Мелатонин – навечер околу 0,3 мг до 2 мг. Докажано е дека пациентите заразени со ковид-19 имаат нарушен сон и затоа дефинитивно треба да им се препише мелатонин. Тој е важен за правилно функционирање на целиот организам. Без добар сон, нема ни добар одмор.

Цинк – дневно од 75 до 100 мг, со текот на времето дозата може да се намали на околу 50 мг. Околу 25% од населението страда од недостиг на цинк во организмот, што е честа последица на лоша исхрана или долготрајна употреба на одредени лекови. Цинкот им е најпотребен на оние што имаат дијабетес, бидејќи во тој случај, елементот во траги брзо им се излачува преку урината.

Магнезиум – во некои случаи се дава интравенски.

Слични објави

Дали детоксикацијата на црниот дроб е безбедна и корисна или е непроверен мит?

Еспресо

Зелен чај како замена за кафе

Igor

Смути од ананас и краставици за прочистување на дебелото црево

Igor

Обрнете внимание! Храна што треба да ја избегнувате ако сте болни

Еспресо

Васил Гарванлиев најдобар на светскиот фестивал за фолк-култура: „Ѓердан“ му донесе победа

Еспресо

Полнет модар патлиџан на турски начин (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Остави Коментар

четиринаесет − четири =

Слични објави

Гарванлиев ќе настапи прв на Евровизија!

Еспресо

Морската сол содржи дури 80 состојки позитивни за здравјето

Igor

Интервју со доц. д-р Искра Цветковиќ: Заболените од ковид-19 да избегнуваат контакт со своите домашни миленици

Еспресо

Откриен голем гаф со кој Меган го засрамила принцот Хари

Еспресо

Чоколадно млеко, сок од брусница, вода во шише… Најнездравите пијалaци на светот

Еспресо

Прочитајте добро: Ова се здрави намирници кои треба да ги ИЗБЕГНУВАТЕ ако сте болни!

Васко Спасоски