Во служба на убавината – Соодветна храна и многу вода помагаат да бидете негувани и убави

Секој човек сонува да има раскошна и сјајна коса на која сите ќе му се восхитуваат. Честопати имаме слушнато дека косата е „круна“ на убавината, па токму затоа сите луѓе, а особено жените, редовно се во потрага по соодветен производ за нега на косата.

Но, за да се гордеете со убавата и блескава коса, освен што за нејзина редовна нега ќе користите соодветна козметиката, исто толку е важно и што јадете. Досега многупати се покажало дека храната може да има позитивно влијание врз брзиот раст на косата и врз сјајот на ноктите. Сепак, за жал, има и намирници кои можат комплетно да го уништат изгледот на убавата и негувана коса.

Што доколку имате слаба коса и кршливи нокти

Храната што секојдневно се внесува помага во зачувувањето на здравјето на внатрешните органи, но и во одржувањето на надворешната убавина.

Доколку имате кршливи нокти, сува кожа или, пак, слаба и испукана коса, тогаш вистинско време е да се прашате што внесувате во исхраната и дали можеби храната е главната причина за лошиот изглед на вашите коса, кожа и нокти.

Постојат навистина малку среќници кои во текот на својот живот никогаш не се соочиле со проблеми со косата. Но, доколку вие не сте едни од нив и доколку вашата коса е тенка, мрсна и со испукани врвови, ви предлагаме неколку намирници, кои треба да се најдат на вашето дневно мени, доколку сакате косата да блесне од убавина.

Јајце

Јајцето го забрзува растот на косата и помага влакната да станат подебели и поцврсти. Во својот состав изобилува со протеини што се одлични за зацврстување на косата, за измазнување на кожата и за зајакнување на кршливите нокти.

Семки од тиква

Овие семки се богати со цинк и многу помагаат во забрзувањето на делбата на клетките и настанувањето на керотинот, протеин што е клучен материјал од кој се направени влакната. Познато е дека цинкот ја зачувува и бојата на косата, па со нивно континуирано јадење, ќе ја намалите појавата на бели влакна.

Авокадо

Авокадото е одлично за побрз раст на косата и задебелување на влакната. Тоа е богато со бакар, кој помага во правењето на колагенот. Бакарот исто така е присутен и во школките, житариците и во темнозеленото овошје и зеленчук.

Риба

Скушата но и сите видови риба важат за супер храна за вашата кожа и коса, бидејќи тие се богати со омега-3 масни киселини, како и со витамин А и Д.

Боровинки

Ова овошје е полно со антиоксиданти кои ги чуваат фоликулите, а богатото количество витамин Ц учествува во производството на колаген. Редовното јадење боровинки многу ќе помогне во забрзувањето на растот на косата и при намалувањето на појавата на брчки.

Пијте многу вода

За да имате сјајна коса, потребно е редовно да јадете храна богата со витамин Ц, бидејќи тој ја зголемува способноста на телото да го апсорбира цинкот. Исто така, важно е во текот на денот да пиете многу вода и на тој начин комплетно да ги отстраните наталожените отрови од телото.

Слични објави

Мајкл Даглас ги откри последните зборови на неговиот татко Кирк: Не знам дали се шегуваше! (ВИДЕО)

Еспресо

Хороскопски знаци кои до крајот на март ги очекуваат нови можности но и големи предизвици

Еспресо

Бруна Лима е модел кој со своите фотографии поставува стандарди во фитнес индустријата! (ФОТО)

Еспресо

Ова сите ќе ве интересира: Откриваме кои хороскопски знаци се најдобри во кревет!

Васко Спасоски

Рита Ора ужива во изолацијата на село и тоа без градник! (ФОТО)

Еспресо

Модните експерти велат дека се вистински хит на сезоната: Враќање на сандалите од деведесеттите! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

деветнаесет − десет =

Слични објави

Забавите, алкохолот и дрогата за неа се минато: Кејт Мос денес живее сосема поинаков живот! (ФОТО)

Еспресо

Продаден првиот ДИГИТАЛЕН ФУСТАН: Чини 9.500 долари, а не може да се облече

Igor

Жените конечно признаа: Каков тип на мажи им се допаѓаат најмногу?

Еспресо

ОСКАРИ 2020: Најпознатите глумци кои никогаш не добиле Оскар

Еспресо

Трагичниот живот на принцезата Алис, свекрвата на кралицата Елизабета Втора (ВИДЕО)

Еспресо

Гори зграда во Лондон (ВИДЕО)

Igor