Вашето дете има коронавирус: Родители, ова се првите знаци дека треба веднаш да реагирате!

Експертите од медицинскиот центар „Џон Хопкинс“ од САД предупредуваат дека децата исто така можат да имаат потешки форми на коронавирус

Unsplash
Unsplash

Иако во повеќето случаи оваа болест се чини дека е поблага кај малите деца, важно е родителите да разберат дека децата исто така можат да бидат заразени со коронавирусот и може да го пренесат на други лица, Арон Милестон – педијатар во медицински центар Џон Хопкинс од Орлеанс, САД.

Според советите на експертите од медицинскиот центар „Џон Хопкинс“, родителите треба веднаш да побараат итна медицинска помош доколку ги забележат следниве знаци при влошување на состојбата предизвикана од коронавирусот:

– Тешкотии со дишењето или запирање на здив
– Неможност за задржување на течности
– Тешко будење
– Сини усни

Unsplash
Unsplash

Со цел да се спречи инфекцијата со вирусот, лекарите од овој медицински центар советуваат физичката оддалеченост на децата од возрасните, кои можат да бидат носители на коронавирусот, вклучувајќи ги и членовите на семејството кои имаат ризични контакти.

Ви ги посочуваме најважните совети поврзани со одржување на растојание:

Децата, како и возрасните треба да држат најмалку два метра растојание од луѓето надвор од нивното домаќинство.

Unsplash
Unsplash

Проверете дали децата имаат можност да ја одржуваат потребната физичка оддалеченост во дневната соба и во училиштето

Ограничете ја играта со другите деца и бидете сигурни дека вашето дете правилно носи маска.

Со убав разговор, без да се влее страв, вашето дете ќе може да ги прифати сите ваши совети за негово добро здравје и здравје на целото семејство.

Слични објави

Лешник – лек и храна

Igor

ВИДЕО: Гавазова не престанува да изненадува: И овојпат танцува провокативно, но тоа што носи на себе е …

Васко Спасоски

ВИДЕО: Македонец од Париз ќе прави светска кариера: Слушнете ја неговата „Cash Game“!

Васко Спасоски

По смртта на Рајко Дујмиќ прекинат спорот за името „Нови фосили“

Еспресо

ФОТО | Монолит се појави и во Скопје, граѓаните збунети се прашуваат од каде тука!

Васко Спасоски

ФОТО: Бившиот сопруг на Моника Белучи откако е со младата Тина ги следи актуелните трендови

Еспресо

Остави Коментар

9 + десет =

Слични објави

СЛЕДЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: Овие промени на кожата се симптоми на СЕРИОЗНИ ЗАБОЛУВАЊА

Igor

Елиминирајте ја габичната инфекција на ноктите со сода-бикарбона

Igor

Истражување покажа кој тип дијабетес е пофатален во комбинација со коронавирусот

Еспресо

Беше ѕвезда во Југославија, а сега живее со пензија од 17.000 денари: Маја Оџаклиевска за грижата за внукот!

Васко Спасоски

Бекамови ги разлутија соседите: Ги молат да престанат со преправање на имотот

Еспресо

Кога телото и умот повеќе не можат: Јасни показатели дека пукате од стрес

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian