Совршен изглед во 5 чекори: Кажете им збогум на неуредните веѓи!

Изразот „веѓите се рамка на лицето“ не е случаен. Правилно обликуваните веѓи можат да ја трансформираат шминката и да ги истакнат очите на најубав начин.

Во продолжение следи детален водич во пет чекори за да ви помогнеме да постигнете професионален резултат – самостојно.

Unsplash
Unsplash

Чекор 1: Чистење

Отстранете ги остатоците од шминка од веѓите и исчешлајте ги со чиста четка.

Чекор 2: Точна форма

Користете ја четката за да ја пронајдете точната форма што треба да ја имате. Ставете ја на двата краја на носот, за да видите од каде треба да започне секоја веѓа одвнатре, а потоа поставете ја дијагонално на страната на носот – под агол од 45 степени – за да видите каде треба да заврши.

Unsplash
Unsplash

Чекор 3: Отстранете ги несаканите влакненца

Отстранете ја несаканите влакненца со пинцета, конец или депилација. Депилацијата е една од најстарите методи на отстранување на влакна која ги отстранува влакната од корените без да предизвика иритација. Идеално за чувствителна кожа.

Чекор 4: Пополнете ги веѓите

Ова е проследено со опционално пополнување на празнините со посебен молив за веѓи. Мали и лесни движења нагоре помеѓу влакната ќе дадат идеален резултат.

Unsplash
Unsplash

Чекор 5: Завршен допир

Гел за веѓи или проѕирна професионална маскара ќе ви помогне да ги стабилизирате веѓите и да им дадете професионален изглед.

Слични објави

Водителката Миа Костова е позитивна на Ковид – 19: Се гледаме за едно 20 дена по улици! (ФОТО)

Васко Спасоски

ВИДЕО: Игор Џамбазов им запеа на Каракачанов и на Борисов – Бела чао!

Еспресо

Колку долго смеат да се користат капките и спрејовите за нос?

Еспресо

Дали Том Круз ќе биде првиот актер кој ќе снима филм во вселената? Можно е улогата сепак да му ја „украде“ руската актерка!

Васко Спасоски

Стручњаците открија кои 6 особини треба да ги поседува секој маж кој е идеален љубовник!

Еспресо

Кој е за чаша боза? Пијалак што го обожавале и нашите предци (РЕЦЕПТ)

Еспресо

Остави Коментар

четири × четири =

Слични објави

Се разбудила од кома по 182 дена: Сопругот и децата не ги препознала, а потоа открила невидена измама

Еспресо

ФОТО: Атрактивната Теодора се сликаше на село во секси долна облека, па доби критики: Носиш танга додека си играш со кози…

Васко Спасоски

ВИДЕО: Емотивна песна со која Елтон Џон по 50-ти пат го освои светот

Васко Спасоски

Пејачката Аделина Тахири се испружи во базен и покажа со какво „оружје“ располага! (ФОТО)

Прво на матичен лекар, па дури потоа на вакцинација против ковид -19!

V. T.

Во Босна не веруваат колку гласови добила на изборите инфлуенсерка со 177.000 следбеници!

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian