Три правила кои ќе ви помогнат полесно да се изборите со грипот

Како и за која друга било респираторна инфекција, така и за грипот, за побрзо заздравување важно е да се почитуваат препораките кои се однесуваат за исхраната, престојот во тоалет и прочистувањето на дишните патишта.

Неодамнешно истражување објавено во магазинот „Science Immunology“, кое го направиле професорите Акико Ивсаки и Вишва Дипкст од Универзитетот Јејл, покажува дека за полесно надминување на тегобите предизвикани од грип, како и од други респираторни функции, важат три правила и тоа: Исхрана која изобилува со масти и протеини (кето диета), туширање со пожешка вода и прочистување на грлото и носот со солен раствор.

Кето диета

Исхраната која изобилува со масти и протеини или кето диетата, според американските научници, многу благородно делува на имунитетот. Овој тип на исхрана значи дека треба да се консумира што повеќе месо, риба, јајца, млечни производи, а што помалку јаглехидрати. Кето диетата има поволно влијание врз имунитетот, бидејќи го забрзува метаболизмот и помага организмот поефикасно да се избори со вирусот.

Туширање со врела вода

Туширањето во врела вода ги ослободува дишните патишта и ги ублажува болките во коските и мускулите. Секогаш кога ќе се испотите, истуширајте се со што е можно потопла вода, а пред тоа загрејте го тоалетот. Научниците тврдат дека ова не само што ги ублажува симптомите за грип, туку и го забрзува целиот процес на закрепнување, бидејќи на овој начин се зајакнува организмот.

Солен раствор

За да ги ослободите дишните патишта, како и болката во грлото, употребувајте триотстотен солен раствор. Оваа течност, која секој може да си ја подготви во домашни услови, делува антибактериски и спречува развивање на бактериски инфекции. Имунолозите сугерираат дека прочистувањето на грлото и носот со солен раствор може да го забави понатамошното пренесување на вирусот грип.

Слични објави

Како да се справите со отекувањето на нозете

Igor

Домашна витаминска вода којa секој треба да ја консумира – Направете си ја веднаш!

Еспресо

„Смртоносно оружје 5“: По 22 години Мел Гибсон и Дани Гловер повторно на големото платно (ВИДЕО)

Еспресо

Зошто имаме потреба од шеќер кога сме под стрес?

Igor

Една од најубавите актерки Мила Јовович во непрепознатливо издание (ФОТО)

Еспресо

Фреди Меркјури доби улица во Лондон

Еспресо

Остави Коментар

9 − 3 =

Слични објави

Природа или естетска хирургија? Руската Анџелина Џоли го маѓепса светот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Вељко објави фотка од свадбата, а потоа следеше лавина коментари поради описот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Откриена содржината на емотивното писмо на принцезата Дајана: Ја претчувствувала судбината на помладиот син?

Еспресо

Ѕвездата од „Stranger Things“ помина низ тешка операција! (ФОТО)

Еспресо

САКА СКАПОЦЕНА ОБЛЕКА: Меган Маркл оваа година потрошила 250.000 евра на облека, а овој фустан бил најскап (ФОТО)

Еспресо

ВОЛШЕБНА КОМБИНАЦИЈА: Три одлични причини зошто да измешате мед и цимет

Igor