Со музика против нездравите емоции – Оваа песна докажано ги намалува анксиозноста и стресот! (ВИДЕО)

Песната што неверојатно го релаксира мозокот е составена со пијано, гитара и електронски матрици со звуци од природата

Британскиот бенд „Marconi Union“, во соработка со невронаучници, ја направи песната „Weightless“ за ослободување од стресот и анксиозноста, а една студија сега го потврди нејзиниот смирувачки ефект врз мозокот и психичкото здравје.

Имено, во студијата на „Mindlab International“, на испитаниците им биле дадени различни задачи со цел да го видат влијанието на песната при различните активности. Резултатите покажале дека нивото на вознемиреност е намалено кај дури 65% од луѓето Песната го намалува крвниот притисок, нивото на хормонот на стрес и ги смирува силните отчукувања на срцето.

Но, песната има и еден недостаток. На испитаниците им биле дадени различни задачи да го видат влијанието на песната во различни активности, а резултатите покажале дека до толку е смирувачка што всушност е опасно да ја слушате додека возите.

Слични објави

Сокот од нане ќе ви реши бројни здравствени проблеми

Слободен печат

Жена на 111 години го победи коронавирусот

Еспресо

Два магични напитоци за брзо прочистување на организмот

Igor

Жолт индиски пилинг од куркума кој ја чисти кожата за само 20 минути

Igor

Најдобрите мисли на Ошо ќе ве поттикнат на промени: Не знам за поголема храброст од она кога морам да си погледнам во самиот себе

Еспресо

Карираното повторно е во мода: 8 идеи за перфектен стајлинг! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

15 − 7 =

Слични објави

За жените во 40-те години! Вакви фризури се идеални за вашата возраст! (ФОТО)

Igor

Ема Гуди зема плата од 65.000 евра за да го чува угледот на кралското семејство

Еспресо

Од 1986-та година исто се облекува и има иста фризура: Сега се одлучи да го промени тоа и погледнете како изгледа! (ВИДЕО)

Еспресо

Поради овие намирници имате висок притисок, воспаленија и срцеви заболувања! (ФОТО)

Васко Спасоски

Германски рецепт за прочистување на крвните садови

Igor

Домашен сапун кој ги отстранува сите влакна, заборавете на восокот и бричевите (РЕЦЕПТ)

Igor