Симптоми за леукемија кои често ги игнорираме

Ова се најважните симптоми на леукемија.

Леукемија е опасна болест која може да се развие многу брзо, па брзото дијагностицирање е од исклучителна важност.

Леукемија или рак на крвта вклучува голема група болести кои се разликуваат според факторите за развој. Со леукемија може да биде зафатена и коскената срцевина на која ѝ е нарушена функцијата за создавање бели крвни зрнца и поради тоа телото станува чувствително на сите видови инфекции.

Статистичките податоци покажуваат дека од оваа болест најчесто заболува популација на возраст од 50 до 70 години, а симптомите можат да бидат различни за различни видови на болеста. Сепак, постојат некои заеднички симптоми за сите типови леукемија.

Ова се најважните симптоми на леукемија:

Бледа кожа – ладни раце, анемија

Умор – константен умор

Инфекција и грозница – чести инфекции

Диспнеа – отежнато дишење и недостаток на воздух, особено после физичка активност.

Долго заздравување на раните – кожата лесно се оштетува

Болки во коските и зглобовите – силна или пригушена болка

Главоболка – долготрајни и силни главоболки

Воспаление на жлездите и лимфните јазли

Атипично крварење

Губење на телесната тежина

Болки во стомакот, надуеност, болки во долниот дел од грбот, мачнина, повраќање

Потење, крварење од носот

Слушајте ги сигналите на вашето тело, раната дијагноза на леукемија е клучен фактор за нејзино лекување.

Слични објави

Ана Ивановиќ и Бастијан Швајнштајгер имаат причина за славење и покрај самоизолацијата! (ФОТО)

Еспресо

Хаос поради објавата на Џенифер Анистон утрото по SAG – Дали Бред Пит го соблече тоа? (ФОТО)

Еспресо

Загина ѕвездата од серијата која се гледаше и во Македонија (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Манекенката му скокна во раце, а тој едвај и ги сокри интимните делови! (ФОТО)

Васко Спасоски

Досега никому не му беше згоден, а откако се појави на Оскарите жените полудеа по него (ФОТО)

Васко Спасоски

Џенифер Лопез „се отвори“ во емисијата на Опра Винфри: Помалку сум разочарана што не бев номинирана за Оскар!

Еспресо

Остави Коментар

тринаесет + два =

Слични објави

Ким Кардашијан се обиде да го бакне Кание, а тој „ладно“ ја одби! (ВИДЕО)

Еспресо

Ќерката на Ума Турман е копија на Мија Волис од култниот „Pulp Fiction“ (ФОТО)

Еспресо

Само три состојки пред спиење, за поубави и поодморени утра

Igor

Џентлменско правило од 1991 година: Еве колку жената треба да биде помлада од мажот за врската да биде совршена

Еспресо

Необичен тренд од карантин: Инстаграм е полн со разголени инфлуенсерки, кои наместо фустани носат перници! (ФОТО)

Еспресо

Хороскоп за 18 јануари – Прочитајте што ве очекува оваа сабота!

Еспресо