Симптоми за леукемија кои често ги игнорираме

Ова се најважните симптоми на леукемија.

Леукемија е опасна болест која може да се развие многу брзо, па брзото дијагностицирање е од исклучителна важност.

Леукемија или рак на крвта вклучува голема група болести кои се разликуваат според факторите за развој. Со леукемија може да биде зафатена и коскената срцевина на која ѝ е нарушена функцијата за создавање бели крвни зрнца и поради тоа телото станува чувствително на сите видови инфекции.

Статистичките податоци покажуваат дека од оваа болест најчесто заболува популација на возраст од 50 до 70 години, а симптомите можат да бидат различни за различни видови на болеста. Сепак, постојат некои заеднички симптоми за сите типови леукемија.

Ова се најважните симптоми на леукемија:

Бледа кожа – ладни раце, анемија

Умор – константен умор

Инфекција и грозница – чести инфекции

Диспнеа – отежнато дишење и недостаток на воздух, особено после физичка активност.

Долго заздравување на раните – кожата лесно се оштетува

Болки во коските и зглобовите – силна или пригушена болка

Главоболка – долготрајни и силни главоболки

Воспаление на жлездите и лимфните јазли

Атипично крварење

Губење на телесната тежина

Болки во стомакот, надуеност, болки во долниот дел од грбот, мачнина, повраќање

Потење, крварење од носот

Слушајте ги сигналите на вашето тело, раната дијагноза на леукемија е клучен фактор за нејзино лекување.

Слични објави

Парис Хилтон ги шокираше сите со изјавата: Сето тоа беше само глума!

Еспресо

Мила Јовович ја роди третата ќерка (ФОТО)

Еспресо

Кендал Џенер објави фотографија со поранешното момче на својата сестра! (ФОТО)

Еспресо

Со своите неверојатни облини сексапилната Јулија привлекува бројни следбеници ширум светот! (ФОТО)

Еспресо

Селма Хајек го сретнала својот принц кога најмалку очекувала

Еспресо

Пијалок од само 3 состојки со неверојатна моќ за слабеење

Igor

Остави Коментар

девет − пет =

Слични објави

Режисер од Лос Анџелес е убеден дека Тупак е ЖИВ, снима филм за неговото бегство! (ВИДЕО)

Еспресо

Јадете секој ден по една лажица сусам! Еве зошто…

Igor

Голема тајна на славните режисери: Зошто ликовите во филмовите пијат млеко и која порака ни ја испраќаат?

Еспресо

Поради оваа ПРЕУБАВА девојка уште утре ќе започнете да учите ерменски песни (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Прекрасната ќерка на „Вујо Мајсторе“ (ФОТО)

Еспресо

Шерон Озборн ја смени фризурата по која беше впечатлива! (ФОТО)

Еспресо