Шест симптоми на рак на јајниците кои треба да ги откриете додека не е предоцна

Ракот на јајниците е тешко да се забележи во првата и во втората фаза, бидејќи во женското тело сè уште има место внатрешните органи да се поместуваат без видливи симптоми, кои би ја предупредиле жената дека со нејзините гениталии нешто не е во ред.

За време на рестењето на туморот, просторот за органите станува сè помал, па тогаш се јавуваат и првите симптоми.

Еве неколку сигнали што ви ги праќа телото, а кои укажуваат дека боледувате од рак на јајниците.

Надуеност

Колкупати сте почувствувале надуеност, обвинувајќи го за тоа ПМС-от, менструацијата или тешката храна? Меѓутоа, ако забележувате дека стомакот ви е надуен и после циклусот и доколку јадете полесна храна, ви советуваме да се јавите кај вашиот гинеколог.

Грчеви

И грчевите се припишуваат на менструацијата, но тоа не значи дека треба да се игнорираат ако се јават кога немате менструација. Воопшто не е необично туморот што се развива во гениталиите да предизвика болка и грчеви во долниот дел на стомакот, особено што се слични на оние кои се јавуваат во текот на менструацијата.

Болка во грбот

Се чувствува во долниот дел на грбот, бидејќи туморот врши притисок со своето раснење. Како и претходните и овој симптом лесно го игнорираме. Ако знаете дека не сте седеле долго или не сте спиеле неудобно, а грбот и понатаму ве боли, посетете лекар.

Проблеми со дишењето

Еден од симптомите што не се забележува на почетокот на болеста, туку кога туморот ќе влезе во третата, па дури и во четвртата фаза се проблемите со дишењето. Бидејќи туморот во абдоменот и во карлицата станува поголем, почнува да ги притиска околните органи, па така и белите дробови. Ако одеднаш останувате без здив и ако чувствувате напор при дишењето, веднаш одете на доктор.

Ненадејно крварење

Ако крварите меѓу циклусите или откога веќе сте влегле во менопауза, задолжително закажете гинеколошки преглед и ултразвук. Некои тумори повеќе лачат естроген, кој може да предизвика периодично крварење, дури и во менопаузата.

Слични објави

Дека се плашам, се плашам: Жељко Јоксимовиќ испрати јасна порака за коронавирусот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Французинките одбраа кој модел на фармерки морате да го имате оваа пролет! (ФОТО)

Еспресо

Тажни зборови на Џокер за брат му кој се предозирал: Го чувствувам, како да е постојано тука и ме води… (ФОТО)

Васко Спасоски

Поранешниот ангел на Викторија Сикрет сликан во минијатурно бикини, кое го „запали“ интернетот! (ФОТО)

Еспресо

Марија од карантин со урнебесна изведба на големиот хит на Тоше Проески (ВИДЕО)

Еспресо

Македонската ,,Мерцедес мама” бара донација од 100 000 долари (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

Осумнаесет + Шестнаесет =

Слични објави

Ќерката на Стивен Спилберг уапсена поради семејно насилство!

Еспресо

Па, не го можам бре јас ова: Стихови на Цеца ги поврзаа со коронавирусот, а нејзината реакција ќе ве изнасмее! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кралицата Елизабета држи дури шест Гинисови рекорди

Еспресо

Александра Пријовиќ позираше во фустан со големо деколте (ВИДЕО)

Еспресо

Постојано ги бакнуваше и им зборуваше дека ги сака: Последни фотографии на Кирк Даглас со семејството (ФОТО)

Еспресо

Цеца побегна од Белград: Мирот го најде тука, а погледнете кој и прави друштво! (ВИДЕО)

Васко Спасоски