Работа од дома: Дали носењето пижами може да влијае на продуктивноста?

Здравиот разум и искуството ни кажуваат дека облеката што ја носиме влијае на нашиот начин на размислување.

Без разлика дали станува збор за професионален готвач кој носи престилка или лекар со бел мантил, работната облека ни помага полесно да се „внесеме“ во професионалната улога.

Во едно истражување објавено пред скоро една деценија, истражувачите од Универзитетот Нортвестерн во Илиноис, САД докажаа дека испитаниците биле подобри во извршувањето на работните задачи кога биле облечни во соодветната униформа.

Други истражувања на американски истражувачи спроведени во 2014 година откриле дека волонтерите имале подобри преговарачки перформанси (и имале поголемо ниво на тестостерон) кога носеле цено одело, во споредба со другите што носеле тренерки.

unsplash

Значи, иако вашите колеги не можат да ве видат во пижами, удобно сместени во вашиот кревет или дневна соба, сепак треба добро да размислите дали работното време треба да го поминувате облечени во пижами.

Внимавајте, можете да ја изгубите психолошката корист од облекувањето за на работа. Сепак, мозокот е навикнат дека пижамите се поврзани со спиење и инцерција, со што суптилно ќе ја намали вашата концентрација а со тоа и продуктивност во текот на работниот ден.

Покрај облеката, други совети за зголемување на продуктивноста кога работите од дома вклучуваат и одвојување од социјалните мрежи, телевизија, семејството и пријателите за време на работните часови.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

Коронавирусот го исчисти воздухот во Кина: НАСА објави фотографии што го докажуваат тоа

Еспресо

Алкохолот го забрзува стареењето на мозокот

Еспресо

Секоја вечер една чаша пред спиење: Исчистете ги цревата и уништете ги маснотиите

Igor

Како симптомите на коронавирусот напредуваат по денови и кога можат да се влошат?

Еспресо

Лимонада со куркума – напиток кој ја лекува депресијата подобро од било кој лек

Igor

Не посегнувајте по апчиња за болка, овој зачин е поделотворен од нив

Igor

Остави Коментар

5 × 3 =

Слични објави

НАМИРНИЦИ СО НАЈМНОГУ ПЕСТИЦИДИ: Кралот на зеленчукот скоро на врвот

Igor

Колку алкохол треба да испиете пред да ослабне вашиот имунолошки систем?

Еспресо

11 знаци кои покажуваат дека имате коронавирус!

Еспресо

Напиток кој му е потребен на вашето срце: Рецепт од само 4 состојки кој го намалува крвниот притисок и го зајакнува срцето!

Еспресо

Смути од ананас и краставици за прочистување на дебелото црево

Igor

Истражување: Пропуштените плаќања на ратите можат да бидат ран знак на деменција

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian