Пронајдена состојка што ја намалува пневмонијата предизвикана од ковид-19

Корона вирусот предизвикува пневмонија и го отежнува дишењето, што потенцијално може да доведе до смрт – затоа научниците бараат решение.

Истражувачите од Универзитетот во Небраска и Институтот за биомедицински истражувања во Тексас испитуваат, како канабиноидите присутни во канабисот може да помогнат во лекувањето на опасната пневмонија.

Нивната работа која е објавена во списанието „Brain, Behaviour and Immunity“, детално ги опишува антиинфламаторните својства на канабиноидите. Тие посочуваат, сегашната инфекција ковид-19 е поврзана со цитокинот кој предизвикува треска, кашлица и болки во мускулите. Овие екстремни случаи предизвикани од инфекцијата, се резултат на цитокинот во моментот кога белите дробови се полнат со течност, што е предизвикано од имунолошкиот систем.

Резултатите покажуваат дека CBD (канабиноидите) имаат антиинфламаторни својства без ефекти врз психата, што традиционалниот канабис ги има кога се консумира.

Наместо тоа, канабиноидите ги намалуваат воспалителните цитокини како што се:

  • IL-6
  • IL -2
  • IL-1α и β
  • Гама интерферон
  • CXCL10
  • CCL2
  • CCL3
  • Факторите за некроза на тумори

Овие цитокини се фатални во последната и најтешката фаза од инфекцијата на вирусот ковид 19, поради што ова истражување дава голема надеж дека ќе можеме да го намалиме бројот на смртни случаи во блиска иднина.

Слични објави

Дејвид Боуви пред да почине, долго време се борел со рак на панкреасот

Еспресо

Ќе ве полазат морници од емоција: Мајка и син од Австралија ја пеат „Мајко“ на Лозано! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Овие шест фотографии покажуваат како треба правилно да ги миете рацете за да се заштитите од коронавирусот

Еспресо

Сѐ повеќе вештачко исончани жени бараат помош кај дерматолозите

Еспресо

Тој е феномен: Има 98 години и го победи коронавирусот – погледнете како! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Десет алкални намирници за здравје на целото тело

Igor

Остави Коментар

десет − 10 =

Слични објави

Лек за 100 болести: Боровинките се едни од најлековитите овошки

Еспресо

Ипанема, eдна од најсекси плажите на светот

Еспресо

Оваа подла болест зема замав: Обрнете внимание на следниве симптоми

Igor

Грчка пита – Медитеранско задоволство кое топло ви препорачуваме да го пробате!

Еспресо

Северина ја отвори душата: „Сè уште бирам луѓе по душа, не по професија, по статус или по пари…“

Еспресо

Теретаната, најдобар сојузник во борбата против депресијата

Igor